Majka doji bebu

Prednosti dojenja za majku

0 - 6 meseci
Članak
Oct. 8, 2024
6

Uvek imate na raspolaganju mleko koje savršeno odgovara vašoj bebi, gubite težinu bez dijete, imate pri ruci ovaj savršeni antidepresiv: nema sumnje, dojenje vam odgovara u potpunosti!

Točno je da dojenje zahtijeva vašu prisutnost na poziv mališana, barem tijekom prvih nekoliko tjedana "prilagodbe". Ali ako ste se odlučili za to, morate uzeti u obzir činjenicu da će vam investicija donijeti dvostruku nagradu, jer dojenje vam pomaže ne samo  u vezi vašeg zdravlja, već i u psihičkom smislu, a da ne spominjemo praktični aspekt ovog načina hranjenja, pod time podrazumijevajući da je obrok uvijek spreman, na pravoj temperaturi i dolazi besplatno!

Fiziološke prednosti dojenja

  • Oksitocin, jedan od hormona koji se oslobađa kada dojite, uzrokuje kontrakciju maternice. U prva 2-3 dana ove kontrakcije mogu biti više ili manje bolne, ali pomažu maternici da stekne svoje dimenzije prije trudnoće i da se puno brže vrati u prvotni oblik i tonus. Štoviše, ovaj hormon smanjuje rizik od krvarenja i postporođajnog krvarenja. Oksitocin također potiče bolju remineralizaciju kostiju i na taj način smanjuje rizik od osteoporoze nakon nastupanja menopauze. Brojna znanstvena istraživanja također su pokazala da dugotrajno dojenje (ukupno između šest i dvanaest mjeseci) doprinosi smanjenju rizika od razvoja karcinoma dojke, jajnika i maternice.
  • Još jedna od prednosti dojenja koja nije zanemariva je činjenica da dojenje ne samo da koristi „rezerve“ nagomilane tijekom devet mjeseci trudnoće, već i povećava brzinu kojom vaše vlastito tijelo sagorijeva energiju. Stoga, sve dok imate uravnoteženu prehranu i izbjegavate jesti između obroka, dojenje vam omogućuje da brže smršavite i bez posebne dijete!

Prednosti dojenja za psihu

  • Hormonski vrtuljak, što je zapravo trudnoća a  nakon toga porođaj, u kombinaciji s novim obvezama koje imate kao majka, plus umor, sve je to plodno polje za nastajanje depresije, ona zastrašujuća ""depresija nakon porođaja"". Vaš savezni broj jedan tijekom ovog prijelaznog razdoblja, kada se još uvijek trudite držati korak, jer oslobađanje oksitocina u tijelu pomaže majci da se opusti, jest dojenje.
  • Uz to, ako dojiš sebi olakšavaš život: više ne moraš pripremati boce, grijati ih i čistiti deset puta dnevno! A k tome još štediš i novac.

Moraš li ponovo početi koristiti metode kontracepcije?

U normalnim uvjetima, dojenje pomaže da zatrudniš ponovno, sve dok se dojenje obavlja isključivo i često. Četiri uvjeta koja moraju biti ispunjena da bi bila 98 % sigurna da si zaštićena (što odgovara postotku kontracepcijske pilule ili sterilizatora) jesu sljedeći:

  • ekskluzivno dojenje, to jest  da dojenje bude  isključivo izvor hrane za bebu,
  • nije se vratila mjesečnica (= menstruacija),
  • ne smije biti više od 6 sati između repriza dojenja,
  • najmanje 6 dužih sesija ili 10 kraćih dojenja dnevno.

Menstrualni ciklus vraća se kad prestaneš dojiti. Međutim, imajte na umu da žena može ovulirati (i stoga može zatrudnjeti) čak i ako nema mjesečno krvarenje. Da biste izbjegli neželjenu trudnoću, možete se posavjetovati s ginekologom ako je slučaj da vam propiše recept za uzimanje mini-tableta na bazi progesterona ""male doze"", kompatibilne s dojenjem.

Napomena: kondomi, spermicidi i dijafragme također se mogu koristiti, posebno u prvim mjesecima nakon rođenja. Zatim se posavjetujte s liječnikom o najboljoj i najprikladnijoj kontracepcijskoj metodi.

Zapamti

Fiziološki

U prva 2-3 dana ove kontrakcije mogu biti više ili manje bolne, ali pomažu maternici da stekne svoje dimenzije prije trudnoće i da se puno brže vrati u prvotni oblik i tonus.

Psihičke prednosti dojenja

Dojenje je tvoj saveznik broj jedan tijekom ovog prijelaznog razdoblja, kada se još uvijek trudite držati korak, jer oslobađanje oksitocina u tijelu pomaže majci da se opusti.

Kontracepcija

U normalnim uvjetima, dojenje pomaže da zatrudniš ponovno, sve dok se dojenje obavlja isključivo i često.

Istina je da dojenje zahteva vaše prisustvo kada beba traži da jede, barem tokom prvih nekoliko nedelja adaptacije. Ali, ako ste napravili ovaj izbor, morate imati na umu da će vam ulaganje doneti dvostruku nagradu, jer vam dojenje pomaže ne samo zdravstveno, već i na psihološkom planu, a da ne pominjemo praktične aspekte ovog načina hranjenja, jer je obrok uvek spreman, ima idealnu temperaturi i besplatan je!


Prednosti sa fiziološkog aspekta

  • Oksitocin, jedan od hormona koji se oslobađa kada dojite, izaziva kontrakciju materice. U prva 2-3 dana ove kontrakcije mogu biti manje ili više bolne, ali pomažu materici da se vrati na veličinu i oblik od pre trudnoće. Štaviše, ovaj hormon smanjuje krvarenje, odnosno rizik od krvarenja nakon porođaja. Oksitocin, pored toga, podstiče bolju remineralizaciju kostiju i tako smanjuje rizik od osteoporoze nakon menopauze. Brojne naučne studije su, pored toga, pokazale da dugotrajno dojenje (u trajanju između šest i dvanaest meseci) doprinosi smanjenju rizika od pojave raka dojke, jajnika i materice.
  • Još jedna prednost koju ne treba zanemariti je da dojenjem ne koristite samo "rezerve" akumulirane tokom devet meseci trudnoće, već povećavate i intenzitet kojim vaše telo troši energiju. Dakle, sve dok imate uravnoteženu ishranu i izbegavate grickalice između obroka, dojenje vam omogućava da brže i bez posebne dijete gubite težinu!

 

Dojenje pozitivno utiče i na psihičko zdravlje!

  • Hormonski ringišpil za vreme trudnoće praćene porođajem, u kombinaciji sa vašim novim obavezama kao majke, čime se dodaje i umor, sve je to plodno tlo za depresiju, za zastrašujuću postporođajnu depresiju. Dojenje je vaš saveznik broj jedan u ovom prelaznom periodu, kada se trudite da povratite liniju, jer oslobađa oksitocin u telu i pomaže majci da se opusti.
  • Osim toga, ako dojite, i vaš život će postati lakši: ne morate da sterilišete bočice, zagrevate i perete ih deset puta dnevno! Takođe štedite i novac.

 

Da li treba ponovo da počnete da koristite kontraceptivna sredstva?

Dok dojite, dojenje vam pomaže da ponovo ne zatrudnite barem za vreme dok je dojenje isključivo i često. Četiri uslova koji moraju biti ispunjeni da biste bili 98% sigurni da ste zaštićeni (procenat je ekvivalentan kao kada koristite kontraceptivne pilule ili intrauterini uložak) su sledeći:

  • Isključivo dojenje, odnosno da je dojenje isključivi izvor ishrane za bebu,
  • Da se još nije pojavila menstruacija
  • Da pauze između dva dojenja nisu duže od 6 sati,
  • Da imate najmanje 6 dužih ili 10 kraćih dojenja svakog dana.

Menstrualni ciklus će se ponovo uspostaviti kada prestanete da dojite. Ipak, teba da imate na umu da žena može ovulirati (i stoga može zatrudneti) čak i kada nema mesečno krvarenje. Da biste izbegli neželjenu trudnoću, možete da se obratite svom ginekologu da bi vam, ako je potrebno, prepisao lek na bazi progesterona, sa malom dozom hormona, koji je kompatibilan sa dojenjem.


Napomena: kondomi, spermicidi i dijafragme se takođe mogu koristiti, naročito tokom prvih meseci nakon porođaja. Posavetujte se sa lekarom da biste saznali koji je najbolji i najprikladniji metod kontracepcije.

Sličan sadržaj

Na fiziološkom planu

Prva 2-3 dana kontrakcije materice mogu biti manje ili više bolne, ali pomažu materici da se vrati na veličinu i oblik od pre trudnoće.

Na psihološkom planu

Dojenje je vaš saveznik broj jedan u ovom prelaznom periodu, kada se trudite da povratite liniju, jer oslobađa oksitocin u telu i pomaže majci da se opusti.

Kontracepcija

Normalno, dok dojite, dojenje vam pomaže da ponovo ne zatrudnite, sve dok je dojenje isključivo i često.

View details Sve što treba da znate o uobičajenim mitovima o dojenju
Majka i beba
Članak

Sve što treba da znate o uobičajenim mitovima o dojenju

S toliko dostupnih informacija o dojenju, možete li razlikovati činjenice od fikcije?  

3 čitanje

Povezani članci

View details Nega dojki tokom dojenja
Članak
Beba siše mlijeko

Nega dojki tokom dojenja

Dojite bebu od rođenja i to je divno iskustvo. Međutim, zabrinuti ste da će vaše grudi na kraju proći kroz određene transformacije. Kako možete sprečiti ove transformacije?

5 čitanje

View details Mama i beba: Kako stvoriti uravnoteženi odnos
Članak
Kako stvoriti uravnoteženi odnos između majke i deteta

Mama i beba: Kako stvoriti uravnoteženi odnos

Želite da izađete u grad, da pogledate neki film, ali vas je strah da ostavite bebu kod kuće sa dadiljom?

4 čitanje

View details Komunikacija između oca i bebe
Članak
Komunikacija između očeva i djeteta

Komunikacija između oca i bebe

Da li ste konačno dešifrovali poruke koje vaša beba pokušava da vam prenese? Sada je vreme da svoje probleme rešite kao profesionalac!

2 čitanje

View details Šta znači biti otac u ovo vreme?
Članak
Što danas znači biti otac?

Šta znači biti otac u ovo vreme?

Ponekad novi očevi teško nalaze svoje mesto. Da li se pitate kako ćete pronaći ravnotežu između roditeljskog autoriteta i uloge prijatelja svog deteta?

4 čitanje

View details Prvih 1000 dana u životu bebe
Članak
Prvih 1000 dana u životu bebe

Prvih 1000 dana u životu bebe

Trenutak koji ste najviše isčekivali za vreme trudnoće jeste trenutak kada ćete imati veliki susret sa vašom bebom.

3 čitanje

View details Tri tajne odgovornog oca
Članak
Tri tajne odgovornog oca

Tri tajne odgovornog oca

Živimo bolje nego u prošlosti, u vremenu koje je povoljno za odgajanje zdrave dece.

3 čitanje

View details Oligosaharidi u majčinom mleku
Članak
Beba se hrani majčinim mlijekom

Oligosaharidi u majčinom mleku

Draga nova mama,

4 čitanje

View details Odmor i uloga odmora u životu bebe
Članak
Beba spava u majčinom naručju

Odmor i uloga odmora u životu bebe

Kada će vaša beba prespavati celu noć, bez buđenja? Da li je u redu da se dete okreće tokom spavanja?

6 čitanje

View details Sve o putovanju sa bebom avionom ili kolima
Članak
Putovanje s bebom

Sve o putovanju sa bebom avionom ili kolima

Dok pravite planove, čini vam se da je lako putovati sa bebom na odmor, kod dede i babe ili da se vidite sa svojim rođacima.

4 čitanje

View details Kako pročitati govor tela bebe?
Članak
Kako pročitati govor tela bebe?

Kako pročitati govor tela bebe?

Nezavisno da li beba radosno mlati ručicama i nožicama, ako se smeši ili ako plače veoma glasno u krevetu, očigledno je da želi nešto vam kaže, ali šta?

3 čitanje

View details Razvoj čula ukusa kod bebe
Članak
Kako hraniti bebu

Razvoj čula ukusa kod bebe

Očigledno je da novorođenčad više vole slatko, a njihovo čulo ukusa se definiše još za vreme dok su bili u majčinom stomaku, dok papile ukusa počinju da se razvijaju tek uvođenjem čvrste hrane.

5 čitanje

View details Sve o masaži vaše bebe
Članak
Majka daje poljubac bebi za vrijeme masaže bebe

Sve o masaži vaše bebe

Smatra se da masaža pomaže bebama da se opuste, podstiče komunikaciju i pomaže bebama da rastu. Možemo li početi sa masažom bebe od njenog rođenja? Koja su osnovna pravila?

5 čitanje

View details Kako obezbediti potrebnu količinu gvožđa za vašu bebu
Članak
Namirnice bogate željezom za bebe

Kako obezbediti potrebnu količinu gvožđa za vašu bebu

Briga o nutritivnim potrebama bebe često može biti veoma teška, jer prilikom svakog obroka morate uzeti u obzir mogućnost nedostatak gvožđa i anemije koja se kod deteta može pojaviti.

2 čitanje

View details Grčevi kod bebe: Šta uraditi kada beba ima grčeve?
Članak
Grčevi kod bebe

Grčevi kod bebe: Šta uraditi kada beba ima grčeve?

Iako su mi već rekli da su grčevi kod novorođenčeta nešto privremeno i bezopasno, ipak se jako uzbudim kada vidim kako moja beba plače.

3 čitanje

View details Kako se razvija mozak vaše bebe
Članak
Kako se razvija mozak vaše bebe

Kako se razvija mozak vaše bebe

Neverovatno je gledati bebu dok uči nove stvari! Svaki dan beba napreduje i uči fascinantno brzo. Možda je neki budući Ajnštajn, ko zna?

3 čitanje

View details Kako povratiti liniju posle trudnoće?
Članak
Kako se vratiti u formu nakon poroda

Kako povratiti liniju posle trudnoće?

Šlauf oko stomaka, debele butine i ruke kao u sumo rvača... Ne, tako nešto nije moguće! Vreme je da smislite plan za mršavljenje!

5 čitanje

Pridružite se klubu Nestlé Baby

  Pridružite se klubu Nestlé Baby
Iznenađenja

Iznenađenja

Budite u toku s novostima i uživajte u iznenađenjima pripremljenima za vas.

KORISNI-ALATI

Korisni alati

S pomoću naših korisnih aplikacija sve obveze obavljajte na vreme.

SAVJETI-STRUČNJAKA

Saveti stručnjaka

Na raspolaganju su vam članci i mišljenja specijalista za svaku fazu.

PREHRANA-BEBA

Prehrana beba

Saznajte sve o prehrani u prvih 1000 dana života bebe.