Od 6 meseci
Članak
Dodajte ovu objavu u favorite

Istine i mitovi o dojenju

S toliko dostupnih informacija o dojenju, možete li razlikovati činjenice od fikcije?

3 čitanje Dec. 27, 2023

Dojim pa ne moram da pazim na svoju težinu.

Netačno! Sagorevate impresivnih 400 do 500 kalorija dnevno praveći majčino mleko. Neke od ovih kalorija doći će iz Vašeg tela iz masnoće koju ste skladištili tokom trudnoće, tako da možda nećete morati da konzumirate taj broj dodatnih kalorija u hrani. Ako jedete više nego što Vam je potrebno za izradu majčinog mleka moguće je dobiti na težini tokom dojenja.

 

Dojim pa ne moram da pazim na svoju težinu.

Netačno! Sagorevate impresivnih 400 do 500 kalorija dnevno praveći majčino mleko. Neke od ovih kalorija doći će iz Vašeg tela iz masnoće koju ste skladištili tokom trudnoće, tako da možda nećete morati da konzumirate taj broj dodatnih kalorija u hrani. Ako jedete više nego što Vam je potrebno za izradu majčinog mleka moguće je dobiti na težini tokom dojenja.

 

Hrana poput brokolija ili pasulja malo me naduva, što znači da će i mojoj bebi biti isto.

Netačno! Spojevi za proizvodnju gasa u brokoliju i pasulju nisu dosledno pronađeni u majčinom mleku. Smatra se da ostaju u Vašem probavnom sistemu bez apsorpcije u Vaše telo ili prenošenja u Vaše mleko. Ako Vaša beba ima problema s gasovima, to može biti zato što se njegov probavni sistem još uvek razvija.

 

Moja beba oseća ukuse u mom majčinom mleku, pa može preferirati kari i začinjenu hranu kad bude starija.

Istina! Ukusi hrane koju jedete preći će u Vaše majčino mleko. Ali to ne znači držati se bljutave ishrane. Rano izlaganje raznim ukusima, uključujući začine ili beli luk, može mu učiniti ove namirnice ukusnijima kad bude stariji.

 

Definitivno dobijam dovoljno kalorija tako da je moje majčino mleko najboljeg kvaliteta.

Netačno! Nije sve u kalorijama! Potrebne su Vam dodatne kalorije jer dojite (oko 400-500 dnevno), ali hranljive materije utiču na kvalitet Vašeg majčinog mleka. Unos hranljivih materija treba biti povećan kada dojite, pa pokušajte jesti hranu bogatu hranljivim materijama. Belančevine, kalciumj i DHA (vrsta zdrave masti poznate kao dokosaheksaenska kiselina) posebno su važni za rast mišića i kostiju Vaše bebe, kao i za razvoj mozga. Stoga stavite meso, ribu, orašaste plodove, mlečne proizvode ili masnu ribu na svoj spisak za kupovinu!

 

Držala sam se podalje od alkohola kad sam bila trudna, ali sad kad je moje dete ovde, u redu je.

Netačno! Mala količina alkohola koju popijete preneće se u Vaše majčino mleko. Saveti se razlikuju od zemlje do zemlje, ali najsigurnije je potpuno izbegavati pijenje alkoholnih pića dok dojite.

 

Mislim da je moja beba netolerantna na nešto u mom majčinom mleku pa je vreme da je počnem hraniti čvrstom hranom.

Netačno! Majčino je mleko još uvek najbolje. Zatražite od svog lekara da potvrdi bilo kakvu netoleranciju i kako možete promeniti ishranu kako biste pomogli svojoj bebi. Ako je Vaša beba netolerantna na nešto što jedete, možda ćete to moći rešiti izbacivanjem određene hrane iz ishrane.

 

Dojenje će mi pomoći da skinem kilograme koje sam dobila tokom trudnoće.

Istina! Istraživanja su pokazala da dojenje može pomoći da izgubite više kilograma nakon trudnoće. Važno je napomenuti da morate konzumirati zdravu hranu i baviti se odgovarajućom fizičkom aktivnošću. Morate jesti hranu koja sadrži dovoljno dodatnih kalorija kako biste podržali proizvodnju mleka, ali konzumiranje više nego što Vaše telo treba može Vas sprečiti da izgubite kilograme ili da dovede do debljanja.

 

Izvori 

Kolasa KM, Firnhaber G, Haven K. Diet for a healthy lactating woman. Clin Obstet Gynecol 2015; 58(4):893-901. 

Mennella JA, Jagnow CP, Beauchamp GK. Prenatal and postnatal flavor learning by human infants. Pediatrics 2001; 107(6).http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/107/6/e88

https://www.womenshealth.gov/files/assets/docs/breastfeeding/owh_fs_breastfeeding_7-25-2014.pdf (Accessed January 9 2017) 

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding/Pages/Alcohol-Breast-Milk.aspx (Accessed January 9 2017) 

Poslednji put revidirano: maj, 2017.