21. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Iako Vaša beba sada teži oko pola kilograma, još uvijek ima dovoljno prostora u trbuhu. I voli se koristiti njime kada ne spava! Pročitajte više o 21. tjednu trudnoće.
Razvoj bebe u 21. Tjednu trudnoće
Iako ih ne mora koristiti u svom trenutnom domu - osjetila okusa i mirisa Vaše bebe nastavljaju se razvijati ovaj tjedan. Oni su uvijek pomalo stimulirani Vašom amnionskom tekućinom jer ona nosi aromatične molekule iz hrane koju jedete i miris Vaše okoline do nje! Dakle, pri rođenju, Vašu će bebu odmah privući miris Vaše kože, Vašeg mlijeka, slatki okusi (jer je amnionska tekućina blago slatka), a možda će biti upoznata i s hranom koju ste redovito konzumirali u kasnoj trudnoći. Uskoro će njezin mozak biti dovoljno zreo da zapamti ta osjetilna iskustva. Ako, primjerice, volite mediteransku hranu s puno češnjaka, Vaša se beba već u maternici može upoznati s tom Vašom prehrambenom navikom.
Vaše tijelo
U 21. tjednu trudnoće, Vaša beba pluta u puno amnionske tekućine, koja se često nadopunjuje. Sada možda razumijete zašto je važno piti puno vode. Mijenja se i Vaš uzorak disanja. Vaše disanje postaje ubrzano i ponekad se može činiti da ste bez daha. To može biti zbog povećanja težine, ali i zbog problema s prostorom jer, kako Vaša beba raste, Vaši organi imaju sve manje prostora. Ako imate bilo kakvih nedoumica u vezi s disanjem, svakako se posavjetujte sa svojim liječnikom.
Prehrana
Osim bjelančevina, folne kiseline, cinka, DHA (dokosaheksaenoična kiselina), joda i vitamina A koji su već spomenuti, jedna važna hranjiva tvar - posebno za žene koje su trudne i slijede vegansku prehranu - je vitamin B12. Budući da se vitamin B12 nalazi prvenstveno u životinjskoj hrani, kao što su meso, riba, jaja, mlijeko i sir, potrebno je malo više pozornosti da vegani ispune svoju prehrambenu preporuku. Budući da je vitamin B12 potreban za proizvodnju crvenih krvnih stanica i pomaže živčanom sustavu, posebno je važan njegov unos tijekom trudnoće. Vegani ga mogu pronaći u hrani obogaćenoj vitaminom B12, kao što su neke žitarice za doručak i nutritivni kvasac (provjerite što piše na pakiranju). Svakako obavijestite svog liječnika ako slijedite vegansku prehranu te poslušajte njegove dodatne prijedloge.
Savjeti za 21. Tjedan trudnoće
Muče li Vas probavne smetnje u zadnje vrijeme? Hormonalne promjene čine gornji otvor želuca labavijim, što je neugodna i vrlo česta nuspojava trudnoće. Zbog toga želučana kiselina dospijeva u jednjak lakše nego obično i to uzrokuje neugodan osjećaj koji doživljavate. Što je beba veća, to više pritišće želudac i povećava taj učinak!
Promjena prehrambenih navika često može biti korisna: isprobajte pet malih obroka dnevno umjesto tri velika. Pobrinite se da temeljito žvačete. Još jedan trik ako patite od probavnih smetnji – noću držite glavu na povišenom položaju. Tada se kiselina neće moći tako lako dignuti.
22. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Ako biste pogledali unutar svog tijela, možda biste vidjeli svoju bebu kako siše palac. To je prirodni način da se pripremi za dojenje od rođenja. Pročitajte više o ovom tjednu.
2 čitanje
Povezani članci