MyFeed Personalized Content
0 - 6 meseci
Članak
Dodajte ovu objavu u favorite

Vježbanje i mršavljenje nakon poroda - kako se vratiti u formu

   Naslage na trbuhu, zaobljeniji bokovi i ojačane ruke, ne... Ovo moram promijeniti! Vrijeme je da osmislimo plan za mršavljenje nakon poroda i vraćanje u formu - pogledajte kako se najbolje hraniti i izgubiti višak kilograma te kako treba izgledati vježbanje nakon poroda.

5 čitanje Svibanj 8, 2024

Poznati su Vam svi savjeti o zdravoj prehrani, bavljenju sportom ili nekim oblikom vježbanja, a sve s ciljem gubitka neželjenih kilograma. Prirodno je da žene tokom trudnoće dobijaju na težini i mnoge od njih postepeno nakon poroda gube te dobivene kilograme, ali nekim ženama je poslije poroda teže izgubiti dobivene kilograme i vratiti se u formu koju su imale prije trudnoće. Ukoliko ste ste onaj tip osobe koja misli da je to lakše reći nego učiniti, onda je vrijeme da malo razmislite o svojoj situaciji i napravite realan plan! Uz malo motivacije i pridržavanja nekih od dobro poznatih savjeta, sve će se vratiti u normalu!

Uzmite si vremena

Ne morate se upuštati u avanturu koja se temelji na strogoj dijeti. Dijeta je znatna promjena za organizam i takav način prehrane može rezultirati suprotnim efektom na rezultate. Također, ne trebate pojuriti u teretanu netom nakon poroda. Uzmite si vremena kako bi se Vaše tijelo stiglo prilagoditi na sve novonastale situacije i promjene koje je prolazilo tijekom trudnoće. 

Pričekajte prvu menstruaciju kako biste se polako, ali sigurno vratili aktivnostima kojima ste se bavili prije trudnoće i poroda, malo po malo. Tijekom trudnoće i poroda Vaše je tijelo izloženo ogromnoj količini stresa pa prije nego što se vratite u formu koju ste imali na početku, pružite svome tijelu nekoliko tjedana odmora. 

Procijenite broj kilograma koji trebate i želite skinuti, ali budite razumni! U idealnoj situaciji, ciljajte na težinu koju ste imali u početku prije trudnoće, minus jedan ili dva kilograma ovisno o krajnjem rezultatu koji želite postići.

Postavljanje vremenskog ograničenja može biti motivacija, međutim ukoliko se Vaš plan ne ostvari u zadanom periodu nemojte da Vas to obeshrabri. Neke žene izgube kilograme u nekoliko tjedana, drugima treba više od godinu dana. Razlike u načinu rada metabolizma između osobe do osobe su značajne i na njih utječu brojni faktori! Također, ne dopustite da Vas utjecaj majki  koje su se vratile u prvobitnu formu u sekundi obeshrabi ili da se zbog toga odlučite na potez kao što je stroga dijeta, koji bi Vam mogao više naštetiti! 

Ne zaboravite da u periodu kada dojite prirodno gubite kilograme, još jedan razlog više zašto se odlučiti za dojenje!

Mršavljenje nakon poroda - jedite zdravo

Zdravi gubitak kilograma bez uravnotežene prehrane nije moguć! Raznolika prehrana u umjerenim količinama odličan je početak Vaše postporođajne transformacije. Usredotočite se na broj obroka koji konzumirate dnevno. Idealno je imati 3 do 4 obroka dnevno uz napomenu da se ne preskače niti jedan. Tako ćete spriječiti osjećaj gladi i izbjeći rizik da posegnete za visokokaloričnom hranom.

Uvedite u prehranu razno povrće (kuhano na pari ili u vodi, lagano začinjeno maslinovim uljem s malo soli, bez umaka), zbog toga što je sjajan izvor vitamina i vlakana. Voće bi također trebalo pronaći važno mjesto u Vašoj prehrani, ali ne više od 3 voćke dnevno. Što se tiče proteina, preporuka bi bila da odaberete crveno meso (teletina ili svinjski odrezak), piletinu (bez kože), ribu ili pak goveđi odrezak (bogat željezom).

Mliječni proizvodi sadrže kalcij, a u slučaju kada pazite na unos kalorija birajte mliječne proizvode koji su iznimno hranjivi no imaju niži udio masti (čvrsti jogurt, grčki jogurt, posni sir). Svježi sir ili par kockica tvrdog sira u kombinaciji s nekom voćkom ili orašastim voćem, može biti idealan međuobrok. Osigurajte unos razumne količine ugljikohidrata za dovoljnu razinu energije. Dok nastojite postići željenu težinu, postepeno iz prehrane izbacite ili izbjegavajte slatkiše i hranu s visokim udjelom masti, uključujući prerađeno meso, gotove proizvode i peciva. Unos veće količine vode je svakako potreban, a također možete konzumirati biljne čajeve i pića s malim udjelom šećera. Izbjegavajte alkoholna pića i druga pića s visokim udjelom šećera.

Osobama koje promjene način prehrane tako da izbace slano, masno i slatko, uskoro većina hrane koju su ranije normalno konzumirali postane preslatka ili preslana. Ako Vas uhvati jaka želja za slatkim, pokušajte umjesto kolača pojesti jabuku ili umjesto slatkog gaziranog soka odabrati čašu svježe ocijeđene naranče. Naravno, povremeno si dopustite užitak u omiljenom slatkišu, kako ne biste izgubili motivaciju za održavanjem novog režima prehrane.

Ako ustanovite da Vam je preteško sama napraviti promjene u prehrani obratite se nutricionistu koji će Vam pomoći odabrati odgovarajući plan prehrane.

Vježbanje nakon poroda - sport i opuštanje

U kombinaciji sa zdravom i uravnoteženom prehranom, tjelesna aktivnost će biti od koristi u mršavljenju nakon poroda i održavanju zdravlja. Međutim, uzmite u obzir da nakon poroda treba i do 10 dana da mjesto posteljice potpuno ozdravi, a tijekom tog perioda primjetit ćete vaginalni iscjedak koji se zove lochia. Također, bilo da se radilo o vaginalnom porodu ili carskom rezu savjetujte se s liječnikom kada možete započeti s vježbanjem nakon poroda, odnosno fizičkim aktivnostima kojima ste se bavili prije poroda ili trudnoće. Početak vježbanja ovisi o tome kako ste rodile! Naš savjet je da u svakom slučaju započnete polako, šetnjom parkom ili plivanjem. 

Za početak, pokušajte ne pretjerivati i ne zaboravite ni odmor. Učinkoviti trening proizlazi iz pravilnog ritma vježbanja, a ne iz intenziteta s kojim vježbate. Pravilno disanje je ključno za kvalitetno odrađeni trening. Brojni gradovi nude programe zajedničkog vježbanja mama i beba pod stručnim vodstvom i nadzorom trenera. Ukoliko Vam je teško odlučiti se na bavljenje nekom tjelesnom aktivnošću, jer imate osjećaj da ostavljate svoje dijete raspitajte se o ovakvim treninzima gdje ćete sa svojim mališanom vježbati i uživati.

Zaključno, ne zaboravite se opustiti! Masaže i terapijski tretmani u fizioterapeutskim salonima, tretmani za čvrstoću i tonificiranje tijela u kozmetičkim salonima mogu pozitivno utjecati na Vašu motivaciju za promjenom.

Zapamti

Uzmite dovoljno vremena

Tijekom trudnoće i poroda tvoje tijelo je podložno ogromnoj razini stresa, prije uvođenja dijete ili bilo kojeg oblika tjelovježbe, dajte svome tijelu nekoliko tjedana odmora.

Raznolika prehrana i odgovarajuće količine

Kako biste se vratili u formu nakon poroda, odaberite raznoliku prehranu, s 3-4 obroka dnevno, bogatu povrćem, mesom, ribom i milječnim proizvodima. Pokušajte kuhati na pari, bez masnoća i izbjegavajte slatko, kruh i tjesteninu!

Vježbanje nakon poroda

Da biste se vratili u formu prije trudnoće i kako biste podržali zdravlje, vježbanje nakon poroda Vam mora postati dio svakodnevnice. Pokušajte napraviti niz vježbi srednjeg intenziteta nekoliko puta tjedno. Započnite laganijim ritmom i postavite si realne ciljeve!

Search icon

Još niste pronašli ono što tražite?

Isprobajte našu novu pametnu potragu. Uvek imamo nešto za Vas.

Pridružite se klubu Nestlé Baby

MVP Logo
  • Iznenađenja

    IZNENAĐENJA

    Budite u toku s novostima i uživajte u iznenađenjima pripremljenima za vas.

  • KORISNI-ALATI

    KORISNI ALATI

    S pomoću naših korisnih aplikacija sve obveze obavljajte na vreme.

  • SAVJETI-STRUČNJAKA

    SAVETI STRUČNJAKA

    Na raspolaganju su vam članci i mišljenja specijalista za svaku fazu.

  • PREHRANA-BEBA

    PREHRANA BEBA

    Saznajte sve o prehrani u prvih 1000 dana života bebe.