Majka daje poljubac bebi koja se smije za vrijeme masaže bebe

Masaža bebe

0-12 meseci
Članak
Lip. 28, 2024
5

Masaža pomaže bebama da se opuste, ohrabruje komunikaciju i pomaže mališanima u njihovom pravilnom razvoju. Smije li se s masažom započeti od prvoga dana? Koje proizvode koristiti kod masaže beba?

Beba je taman okupana, zamotana u ogrtač i spremna da ju počnete masirati. Masažom pružate bebi nježnost koju ni pod koju cijenu ne želite propustiti. Ova umjetnost dodira, vrlo razvijena u kulturama Afrike i Indije, sve je donedavno smatrana tabu temom u zapadnim društvima. Danas se masaža bebe smatra dobrim kanalom komunikacije sa svojim djetetom. 


Među vrlinama masaže navedena je činjenica da bebu opušta, pruža joj osjećaj sigurnosti i pomaže da razvija svoju motoričku sposobnost te su ovi pozitivni učinci priznati od strane liječnika.

Masaža bebe je način učenja komunikacije na drugačiji način - dodirom

Počevši od šestog mjeseca trudnoće, dok se nalaze u majčinoj utrobi, bebe usvajaju taktilni osjećaj. Kontakt “na razini kože” koji uspostavljate dodirom još od trenutka donošenja bebe na svijet, produljuje osjećaj sigurnosti koji je beba imala unutar majčine utrobe. Tako započinje jedan govor tijela, koji omogućava mamama i tatama da izraze svoju nježnost. Vrlo je vjerojatno da ste s oduševeljenjem čekali dolazak na svijet svog malenog čovjeka, novog člana obitelji, no nije neobično da se osjećate izgubljeno ili da se ne možete više nositi sa situacijim onda kada beba zahtjeva svu tvoju pažnju. 


Ako dijete plače, a Vi ne znate što nije u redu, pokušajte ignorirati osjećaj panike i pokušajte pronaći odgovor kroz komunikaciju s bebom. Masaža bebe bi mogla biti rješenje za umirenje situacije. Ovaj poseban, nježni trenutak smirit će Vašu bebu. Oslobađajući napetost mišića opustit ćete dijete i usaditi mu osjećaj sigurnosti. Vaše umirujući pokreti smiriti će i pomoći da zaspe. Masaža daje bebama priliku da uzmu pauzu od položaja ležanja u kojem provode većinu vremena do prvih naznaka preokretanja i puzanja. 

Ako se Vaša beba vrpolji i plače, masirajte ga po trbuhu s dlanom. Lagani pritisak i toplina iz dlana smirit će grčeve koji izazivaju tu bol. Pronađite vrijeme da konstantno masirate svog mališana kako bi mu pomogli da postaje sve više i više svjetan vlastitog tijela. 

Savjeti za savršenu masažu bebe:

Učinkovita masaža

Kada je savršen trenutak za masažu bebe? Onda kada je beba opuštena. Prije spavanja, nakon promjene pelene ili nakon kupanja. Najvažniji je učinak opuštenost trenutka masaže za Vas i bebu, što jača emocionalnu povezanost između vas. Izbjegavajte masiranje nakon što ste završili s hranjenjem djeteta, jer mu tada može prouzročiti smetnje u trbuhu;  

Savršeni uvjeti za masažu

Topla, mirna soba u kojoj ima dovoljno svjetla. Dijete stavite na stolić za previjanje ili krevet, kako Vam je lakše i gdje se beba osjeća sigurnije. Najveći učinak ima dodir kože na kožu. Ukoliko je dijete nemirno, plače i ne prihvaća pokrete masaže, moguće je da mu u tom trenutku ne odgovara. Nmeojte zato odustati, pokušajte ponovo kasnije ili čak neki drugi dan. 

Masaža bebe je uvelike različita od masaže odraslih

Započni s nježnim, laganim kretnjama masiranja stopala ili dlanova bebe . U dobi od 2 godine, možeš započeti s nježnim, ali čvršćim pokretima. Ako se bojiš da bebu ne masiraš na odgovarajući naćin ili da bebi možete naštetiti, savjetujte se s liječnikom ili fizioterapeutom koji radi s dojenčadi i djecom. Ukoliko Vam je potrebna dodatna potpora i edukacija na području masaže djeteta, raspitajte se o tečajevima za masažu novorođenčadi i male djece.

Koliko dugo bi trebalo trajti masiranje djeteta?

Možeš započeti s uvođenjem masaže nakon što djetetu ispadne pupčana vrpca.  Beba masirajte 5 do 10 minuta, više puta tokom dana s obaveznim pauzama između.

Do koje dobi?

Ne postoji službena granica u tom smislu, prepoznat ćete trenutak kada dijetetu više neće trebati toliko bliskosti i radije će se htjeti poigrati s Vama kroz neku igru.

Koje proizvode za masažu bebe koristiti?

Koristiti što je moguće više prirodne proizvode. Izbjegavajte ulja sa sladunjavim i intenzivnim umjetnim mirisima zbog rizika od razvoja alergija. Koristite proizvode bez mirisa i parabena. Miris mora biti koliko je moguće neutralan, tako da ga beba prihvati. Raspitajte se o brandovima kozmetičkih proizvoda za bebe koji nude ovakvu vrstu proizvoda. 

 

Koji je ispravan način za masažu bebe? 

Uklonite sav nakit kako biste izbjegli nenamjerno ozlijeđivanje i iz higijenskih razloga. Operite ruke, a zatim stavite malo ulja na ruke. Protrljajte ruke kako biste ih zagrijali te kako se beba ne bi preplašila razalike u temperaturi između vaših ruku i njezinih djelova tijela. Objasnite bebi zašto ju masirate. Iako ne može pričati, slušati će Vas i usmjerit će svu svoju pažnju na Vas te lakše prihvatiti masiranje. Možete mu pjevušiti neku pjesmicu koje dijete voli te će masiranje povezivati s njom. Neka masiranje bude opušteno i zabavno Vama i djetetu.

Tijelo: Blagim pokretima dragajte dijete od gave do stopala. Pokreti koji su prikazani na slikama mogu se ponoviti četiri do pet puta. Zaustavite masiranje čim beba pokazuje bilo kakve znakove nemira; 

Noge: Dlanovima izmasirajte ruke djeteta od ramena do prstića. Masirajte svaku nogu alternativno, dlanom jedne ruke ili laganim pritiskom palca, od bedara djeteta do nožnih prstića. Pritisnite lagano stopalo djeteta pomoću jagodice palca (budite vrlo pažljivi, jer su vrlo osjetljiva), od stopala prema nožnim prstima; 

Trbuh: Stavite svoje ruke na trbuh bebe i zadrži ih jednu minutu. Masirajte bebin trbuh u smjeru kazaljke na satu sa svom širinom dlana. Zatim lagano pređite jednim pa drugim dlanom po svakoj strani bebinog trbuha;

Ruke: Masirajte dlanove djeteta s palcem. Obuhvatite bebinu ručicu svojom rukom i lagano vršite pritisak na dlan. Masirajte bebine prste i dlanove praveći male kružne pokrete; 

Leđa: Bebu postavite na trbuh ukoliko joj odgovara i ne pokazuje znakove nemira. Masirajte joj leđa nježnim kružnim kretnjama, tako da jedna ruka prati drugu, najprije kod vrata prema donjem djelu leđa i natrag, a zatim završite masažom bebine guze laganim kružnim kretanjima. Ne masirati duž same kralježnice, već masirajte laganim kretnjama uz kralježnicu!


Savjet:

Pitaj babicu ili medicinsku sestru, da li jedna od njih ili njihove kolegice nude tečajeve masaže za bebe ili se raspitajte kod fizioterapeuta specijalista za dječju fizioterapiju. 

Zapamti

Kada se preporuča masirati bebu?

Onda kada je beba u opuštena i zadovoljna, naprimjer nakon što je beba okupana ili presvučena.

Kako masirati bebu?

Svijetlo u sobi ne smije biti previše jako i uklonite sve izvore buke.

Gdje se educirati o masaži bebe?

Možete se upisati na tečajeve kako bi bebu masirali na odgovarajući način, bez straha da ćete joj nešto napraviti.

View details Prvih 1000 dana u životu bebe
Prvih 1000 dana u životu bebe
Članak
Od rođenjе

Prvih 1000 dana u životu bebe

Najočekivaniji trenutak tijekom trudnoće je veliki susret s bebom. Svi se roditelji pitaju kako će izgledati, kome će sličiti, čije će oči naslijediti.

3 čitanje

Povezani članci

View details Grčevi kod bebe
Članak
Grčevi kod bebe

Grčevi kod bebe

Svi su Vas upozorili na grčeve kod novorođenčadi i opisali kao nešto privremeno i bezopasno, međutim i dalje Vam je izrazito stresno gledati plač djeteta?

3 čitanje

View details Spavanje bebe i optimalna količina sna
Članak
Beba spava u majčinom naručju

Spavanje bebe i optimalna količina sna

Kada će dijete spavati cijelu noć, bez da se budi nekoliko puta? Da li je u redu da se beba okreće tijekom sna?

6 čitanje

View details Kako izgraditi uravnotežen odnos majka-dijete
Članak
Kako stvoriti uravnoteženi odnos između majke i deteta

Kako izgraditi uravnotežen odnos majka-dijete

Želite izaći u grad ili u kino i strah Vas je ostaviti dijete s dadiljom? Zabrinuti ste čak i onda kada ste na poslu i imate želju otići doma vidjeti je li Vaše dijete dobro?

4 čitanje

View details Prvih 1000 dana u životu bebe
Članak
Prvih 1000 dana u životu bebe

Prvih 1000 dana u životu bebe

Najočekivaniji trenutak tijekom trudnoće je veliki susret s bebom. Svi se roditelji pitaju kako će izgledati, kome će sličiti, čije će oči naslijediti.

3 čitanje

View details Beba se smije! Što ukazuje govor tijela kod beba?
Članak
Kako pročitati govor tela bebe?

Beba se smije! Što ukazuje govor tijela kod beba?

Bilo da beba maše veselo rukama i nogama, bilo da se smiješi cijelim licem ili glasno plače u krevetiću, očito je da Vam nešto pokušava reći, ali što je to?

3 čitanje

View details Tri tajne odgovornog oca
Članak
Tri tajne odgovornog oca

Tri tajne odgovornog oca

Živimo u boljim vremenima nego u prošlosti kako bismo odgajali zdravu djecu.

3 čitanje

View details Vježbanje i mršavljenje nakon poroda - kako se vratiti u formu
Članak
Kako se vratiti u formu nakon poroda

Vježbanje i mršavljenje nakon poroda - kako se vratiti u formu

Naslage na trbuhu, zaobljeniji bokovi i ojačane ruke, ne... Ovo moram promijeniti!

5 čitanje

View details Njega i masaža dojki u periodu dojenja
Članak
Beba siše mlijeko

Njega i masaža dojki u periodu dojenja

Dojite dijete od rođenja i to je predivno iskustvo. Međutim, zabrinuti ste da će Vaše grudi kasnije proći određene promjene. Kako možete spriječiti te transformacije?

5 čitanje

View details Komunikacija između očeva i djeteta
Članak
Komunikacija između očeva i djeteta

Komunikacija između očeva i djeteta

Konačno ste uspjeli dešifrirati poruke koje Vam Vaše dijete pokušava slati? Sada je trenutak da bebine probleme riješite kao profesionalac!

2 čitanje

View details Očinstvo: što danas znači biti otac?
Članak
Što danas znači biti otac?

Očinstvo: što danas znači biti otac?

Ponekad je onima koji su postali tate prvi put teško pronaći svoje mjesto. Pitate se kako pronaći ravnotežu između roditeljskog autoriteta i biti djetetovim prijateljem?

4 čitanje

View details Prednosti dojenja za majku
Članak
Majka doji dijete

Prednosti dojenja za majku

Imaj uvijek na raspolaganju mlijeko koje savršeno odgovara tvojoj bebi, mršavi bez određene dijete, maksimalno iskoristi ovaj pravi anti-depresiv: nema sumnje da ti dojenje savršeno pristaje!

6 čitanje

View details Majčino mlijeko, njegove prednosti i važnost oligosaharida
Članak
Beba se hrani majčinim mlijekom

Majčino mlijeko, njegove prednosti i važnost oligosaharida

Draga nova mama, U vašem se životu pojavljuje malo stvorenje i tako počinje velika avantura svega što znači biti roditelj i jednog novog odnosa – mama i beba.

4 čitanje

Pridružite se klubu Nestlé Baby

  Pridružite se klubu Nestlé Baby
Iznenađenja

Iznenađenja

Budite u toku s novostima i uživajte u iznenađenjima pripremljenima za vas.

KORISNI-ALATI

Korisni alati

S pomoću naših korisnih aplikacija sve obveze obavljajte na vreme.

SAVJETI-STRUČNJAKA

Saveti stručnjaka

Na raspolaganju su vam članci i mišljenja specijalista za svaku fazu.

PREHRANA-BEBA

Prehrana beba

Saznajte sve o prehrani u prvih 1000 dana života bebe.