Izdajanje mlijeka

Dojenje - što, kako i kada

0 - 6 meseci
Članak
List. 8, 2024
5

Kao što znate, majčino mlijeko je savršena hrana za bebe u prvih šest mjeseci bebe pa čak i nakon što su u bebinu prehranu uvedene druge namirnice. Znati što Vas čeka nakon poroda može Vam pomoći napraviti plan kako da uživate još više svaki put kada hranite i brinete o svome djetetu.

Budi spremna na dojenje bebe

Što trebate znati o dojenju prije poroda

☐ Okupite bliske osobe oko sebe, kao što su Vaš partner, prijatelj, majka, sestra ili bilo tko može pomoći da saznate više o tome.

☐ Razgovarajte s liječnikom o dojenju. Obavijestite svog obiteljskog liječnika ili medicinsku sestru o namjeri dojenja djeteta i saznajte koje savjete mogu podijeliti s Vama čak i prije poroda.

☐ Vodite računa o svojim grudima prije poroda. Razgovarajte sa svojim liječnikom o promjenama kroz koje će proći Vaše grudi, o starijim intervencijama na dojkama, hormonskim problemima (uključujući probleme sa štitnjačom ili dijabetesom) i bilo kojim drugim pitanjima dojenja. Ovaj razgovor može Vam pomoći da se pripremite za novo iskustvo dojenja, što može biti veći ili manji izazov.

☐ Pitajte sve vezano uz dojenja u bolnici u kojoj ćete roditi.

☐ Prijavite se na trudničke tečajeve koji uključuju edukaciju o dojenju. To će Vam pomoći da shvatite što možete očekivati.

☐ Napravite popis svoje bolničke prtljage. Uz osnovne higijenske te osobne stvari, ona sadrži i dodatne stvari koje Vam mogu olakšati prvo iskustvo dojenja. Razgovarajte s bolničkim osobljem o dojenju.

 

O dojenju kada dođete u bolnicu

☐ Razgovarajte s medicinskim timom koji će ti pomoći prilikom porođaja o odluci dojenja. Najavite u rodilištu da želite dojiti svoje dijete.

☐ Zapisujte si vrijeme kada dojite dijete. Zatražite da dijete ostaje u istoj sobi s Vama. Kod prijave u bolnicu, također naglasite da ne želite da se dijete hrani bočicom, osim u slučaju kada je to učinjeno iz medicinskih razloga. Ako beba ne ostaje u istoj sobi s Vama, zamolite da Vam ga donesu kod prvih znakova gladi.

☐ Zamolite da dijete bude hranjeno samo dojenjem.

☐ Zatražite konzultacije s medicinskim osobljem u vezi dojenja. Mogu Vam pružiti savjete o položaju za hranjenje i svim ostalim problemima koji se mogu pojaviti.

 

Što trebate znati o dojenju nakon što se dijete rodi

☐ Nahranite dijete prirodnim putem što ranije. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje majkama dojiti čim rode, najbolje u prvih sat vremena. 

☐ Tako Vaše dojenče može odmah imati koristi od lako probavljivih proteina, vitamina i minerala, kao i antitijela iz kolostruma, žute i prozirne tekućine koja će teći iz grudi do prelaska na zrelo mlijeko u narednih 3-5 dana.

☐ Dojenče bi trebalo imati kontakt s Vama odmah po porodu - koža na kožu. Recite medicinskoj sestri i liječniku da želite držati dijete na grudima, koža na kožu, odmah nakon rođenja i do prvog dojenja. Dodir koža na kožu je potreban što je češće moguće u prvih nekoliko mjeseci. Tako ćete pomoći djetetu da ostane mirno dok doji, a Vi ćete imati dovoljno mlijeka.

☐ Nahranite dijete kad je gladno, što znači čak 8 do 12 puta u roku od 24 sata.

☐ Koristite obje dojke za dojenje, čime ćete izjednačiti stvaranje mlijeka ravnomjerno u obje dojke. Provjerite je li Vam nakon hranjenja preostalo mlijeka u dojci,  prije nego što mu ponudite drugu ukoliko dijete još pokazuje znakove gladi. 

☐ Ne brinite za vrijeme. Neka djeca brže sišu, dok druga sporije. Hranite Vaše dijete sve dok pokazuje znakove gladi.

☐ Možda ispočetka bude teže, no vrlo brzo ćete moći prepoznati znakove gladi. Neki od znakova koje možete uočiti kod ponašanja Vašeg djeteta su: traženje dojke, uznemirenost ili refleks sisanja.

☐ Ako ste rodili carskim rezom, jednako je važno dojiti bebu što je brže i dulje moguće. Vjerojatno bi najbolji položaj bio položaj "nogometne lopte", jer on vrši manji pritisak na tvoj rez. (naziv položaja je nastalo u SAD-u, a pri tome se misli na položaj igrača u američkom nogometu (rugby) kojem se lopta drži ispod ruke).

 

Prije odlaska doma iz bolnice

☐ Zatražite konzultacije s medicinskim djelatnicima u vezi dojenja kako biste saznali sve informacije koje Vas dodatno zanimaju.

☐ Naučite kako ručno izdojiti mlijeko.  Masaža ili ručno samoizdajanje može biti sve što je potrebno da bi Vam grudi postale mekše kada se napune mlijekom. To će pomoći i Vašem djetetu da se lakše privikne na dojku.

 

Kod kuće

☐ Ako imate pitanja ili ste zabrinuti oko dojenja, ne ustručavajte se pitati svog liječnika, drugo medicinsko osoblje koje Vam je pružalo informacije o dojenju za vrijeme boravka u bolnici, prijatelja ili člana obitelji koji ima potrebno iskustvo i znanje.

☐ Ne čekajte ako osjetite bol ili nelagodu tijekom dojenja.

 

Popis sa zahtjevima za bolnicu:

☐ Recite medicinskom osoblju da želite dojiti.

☐ Zatražite da se na Vašem i djetetovom kartonu naznači kako ste odabrali dojenje.

☐ Zamolite da ostanete u istoj sobi s djetetom. Ako to nije moguće, zatražite da Vam ga donesu kod prvog znaka da je gladno.

☐ Podsjetite medicinsko osoblje da želite da dijete leži na Vašoj koži odmah nakon rođenja.

☐ Zatražite da se djetetu ne daje mliječna formula, osim ako to nije potrebno iz medicinskih razloga.

☐ Da biste osigurali lakše privikavanje i početak dojenja, zatražite konzultaciju sa medicinskim osobljem ili drugim stručnjacima koji Vas mogu informirati o svim aspektima dojenja.

Zapamti

Prije poroda

Brinite o svojim grudima prije poroda. Razgovarajte sa svojim liječnikom o tome koje vas promjene očekuju, o ranijim intervencijama na dojkama te o hormonalnim problemima

Kada budete primljeni u bolnicu

Razgovarajte s medicinskim osobljem koje će Vam pomoći pri donošenju odluke o dojenju. Naglasite u rodilištu da želite dojiti svoje dijete.

Nakon poroda

Hranite dijete kada je gladno, što može značite i od 8 do 12 puta u 24 sata.

View details Istine i mitovi o dojenju
Majka drži bebu i razmišlja
Članak

Istine i mitovi o dojenju

S toliko dostupnih informacija o dojenju, možete li razlikovati činjenice od fikcije?

3 čitanje

Povezani članci

View details Prehrana u trudnoći i tijekom dojenja
Članak
Trudnica drži zdjelicu voća u ruci

Prehrana u trudnoći i tijekom dojenja

Trebali biste pripaziti na prehrambene navike od trenutka kada saznate da ste trudni. To je jedna od najjednostavnijih i dobrih stvari koje možete napraviti za svoje i djetetovo zdravlje.

6 čitanje

View details 9. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnica gleda sliku s ultrazvuka

9. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Dva srca kucaju kao jedno, kao što pjesma kaže. U stvari, srce Vaše bebe kuca sasvim dobro samo od sebe. Pročitajte više o 9. tjednu trudnoće.

2 čitanje

View details 21. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
21-tjedana

21. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Iako Vaša beba sada teži oko pola kilograma, još uvijek ima dovoljno prostora u trbuhu. I voli se koristiti njime kada ne spava! Pročitajte više o ovom tjednu.
 

3 čitanje

View details 22. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
22-tjedana

22. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Ako biste pogledali unutar svog tijela, možda biste vidjeli svoju bebu kako siše palac. To je prirodni način da se pripremi za dojenje od rođenja. Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details 3. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
3-tjedna

3. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Na samom ste početku putovanja. Iako je tek 3. tjedan trudnoće i ne možete još ništa vidjeti, to ne znači da se ne događa puno toga.
 

3 čitanje

View details 35. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Muškarac drži glavu na trudničkom trbuhu

35. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Za mjesec dana, držat ćete Vašu bebu u naručju. Do tada će se u Vama odvijati još puno poliranja i rafiniranja. Pročitajte više o 35. tjednu trudnoće.

3 čitanje

View details 16 tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
16-tjedana

16 tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Ako biste mogli zavirit u svoje tijelo i gledati svoju bebu u rastu, mogli biste je vidjeti kako siše palac! Konačno je uspio doći do usta. Pročitajte više o ovom tjednu.
 

2 čitanje

View details 29. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Muž i trudna žena gledaju bebu na ultrazvuku u 29. tjednu trudnoće

29. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Dok se približavate cilju – rodit ćete za desetak tjedana – Vaša beba još uvijek brzo raste, čak i širom otvarajući oči. Pročitajte više o 29. tjednu trudnoće.

2 čitanje

View details 10. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
10-tjedana

10. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Već ste u 10. tjednu trudnoće. Još 29 tjedana prije nego što upoznate svoju malu ljubav. Saznajte više o tome što se događa ovaj tjedan.
 

3 čitanje

View details 22 tjedna trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
22-tjedana

22 tjedna trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Ako biste pogledali unutar svog tijela, možda biste vidjeli svoju bebu kako siše palac. To je prirodni način da se pripremi za dojenje od rođenja. Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details 23 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
23-tjedana

23 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Stopala Vaše bebe sada su duga 4,5 do 5 cm, a ona teži znatno više od 700 g. Ostalo Vam je još oko 16 tjedana! Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details 4. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Žena u 4. mjesecu trudnoće štipka trbuh

4. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Već je prošlo skoro mjesec dana! Mnogo se stvari događa u Vama u 4. tjednu trudnoće. Saznajte više!

3 čitanje

View details 36. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnica drži igračku medvjedića na trbuhu u 36. tjednu trudnoće

36. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Od sada dok ne izađe na svjetlo dana, Vaša će beba nastaviti rasti. Već je duga 45 cm i teži oko 2.9 kg! Pročitajte više o 36. tjednu trudnoće.

2 čitanje

View details 17 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
17-tjedana

17 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Vaš mališan sada teži više od 200 g i svakim danom sve više izgleda kao "prava" beba. Pročitajte više o ovom tjednu.

2 čitanje

View details Promjene u trudnoći
Članak
Žena mjeri veličinu trbuha u trudnoći

Promjene u trudnoći

Zadnjih mjeseci, tvoje tijelo buduće majke poprima oblik: trbuh ti se počinje zaobljivati, grudi ti se povećavaju, a koža se mijenja.

4 čitanje

View details 30. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudna žena se drži za trbuh

30. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Svakim se danom Vaša beba razvija sve više, pripremajući se za dolazak na svijet za nešto manje od 10 tjedana. Je li prošlo brzo ili Vam se čini da se vrijeme vuče?

2 čitanje

View details 11. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Žena se smije i drži zdjelu salate i vilicu u ruci

11. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Kad biste mogli pogledati unutra, vidjeli biste tanke male dlake koje se razvijaju na obrvama Vaše bebe i iznad njezine usne. Pročitajte više o 11. tjednu trudnoće!

2 čitanje

View details 32 tjedna trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
Trudnica gleda i kupuje stvari za bebu

32 tjedna trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Vaša beba se još uvijek razvija dok ulazite u posljednji krug, ali od sada se uglavnom usavršava i polira. On ili ona se spremaju da Vas upoznaju!  

2 čitanje

View details 24. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Članak
24-tjedana

24. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana

Možete li osjetiti kako beba reagira na zvukove i Vaše milovanje? Kraj drugog tromjesečja je vrijeme kada neke žene zapaze da se to počinje događati, pa budite pozorni.

3 čitanje

Pridružite se klubu Nestlé Baby

  Pridružite se klubu Nestlé Baby
Iznenađenja

Iznenađenja

Budite u toku s novostima i uživajte u iznenađenjima pripremljenima za vas.

KORISNI-ALATI

Korisni alati

S pomoću naših korisnih aplikacija sve obveze obavljajte na vreme.

SAVJETI-STRUČNJAKA

Saveti stručnjaka

Na raspolaganju su vam članci i mišljenja specijalista za svaku fazu.

PREHRANA-BEBA

Prehrana beba

Saznajte sve o prehrani u prvih 1000 dana života bebe.