Prvo tromjesječje trudnoće
Čestitamo na trudnoći! Ako imate prvo dijete, ovo će prvo tromjesečje trudnoće vjerojatno biti vrtlog pitanja. Toliko se promjena događa i toliko toga morate naučiti!
Koliko traje prvo tromjesečje trudnoće?
U medicini se početak prvog tromjesečja trudnoće broji od 1. dana posljednje menstruacije, prije oplodnje, koja će se zapravo pojaviti tek u 3. tjednu trudnoće. Ako pokušavate dobiti dijete, možete početi pripremati svoje tijelo za ovaj važan trenutak mnogo ranije. Zaustavite stimulanse, pazite na svoju prehranu i uzmite folnu kiselinu.
Osim toga, posjetite svog stomatologa kako biste pregledali zube, pokušali smanjiti razinu stresa i samo uživajte u intimnosti s partnerom. Kada se ženske i muške stanice spoje u pravo vrijeme i embrij implantira u stijenku maternice (što može uzrokovati takozvano implantacijsko uočavanje) i počne se dalje razvijati u njega i proizvoditi korionski gonadotropin (b-hCG), to će značiti da ste trudni!
Do kada traje prvo tromjesečje trudnoće? Vjeruje se da je do kraja 12. tjedna. Do tada će biti mnogo promjena u vašem tijelu.
Prvo tromjesečje trudnoće - što treba znati?
Buduća majka na samom početku još ne zna da je trudna. Test trudnoće s urinom moguće je pokazati dvije linije samo oko 5. tjedna. Kada planirati prvi posjet ginekologu za trudnoću? Zapamtite da će folikul biti vidljiv samo kada razina b-hCG dosegne 1000 ml U / ml, odnosno za oko 5-6 tjedana. Stoga je poželjno otići na konzultaciju sa svojim liječnikom u 6-7. tjednu trudnoće. Tada će liječnik moći potvrditi razvija li se trudnoća u maternici, a ne, na primjer, u jajovodu, a na zaslonu monitora prvi put ćete vidjeti kako kuca bebino srce.
Vjeruje se da u 13 tjedana, na kraju prvog tromjesečja trudnoće, beba ima oko 7,4 cm i teži 23 g. Početak trudnoće je vrijeme takozvane organogeneze, odnosno stvaranja unutarnjih organa i sustava. Do kraja prvog tromjesečja bebino srce bit će u potpunosti formirano i funkcionalno. Osim toga, mozak će već imati svoje strukture, a bubrezi će početi proizvoditi urin.
Započet će i proces mineralizacije kostiju (razvit će se kosti lubanje i rebara) i proizvodnja inzulina u gušterači. Beba će imati svoje jedinstvene otiske prstiju na prstima i naučiti gutati amnionsku vodu, što će mu omogućiti da prakticira peristaltičke pokrete crijeva. Njegovi mišići također će postati pokretni, a iako to još nećete osjetiti, dijete će se snažno kretati u vašem trbuhu.
U prvim tjednima trudnoće nećete primijetiti veće promjene u svom izgledu. Na samom početku možete čak i smršavjeti za nekoliko kilograma, na primjer, zbog nedostatka apetita ili mučnine. Vaš trbuh vjerojatno neće biti vidljiv do kraja ovog tromjesečja. Također je dobro vrijeme da svom poslodavcu date do znanja da ćete postati majka. Najopasnije razdoblje u kojem postoji značajan rizik od gubitka djeteta završava. Tako konačno možete odahnuti i ući u drugo tromjesečje.
Dijeta tijekom prvog tromjesečja trudnoće - što jesti u prvim tjednima trudnoće?
U prvim tjednima trudnoće možda nemate apetita ili, naprotiv, jedete doslovno sve. Jedno je sigurno - kao buduća majka morate jesti zdravo. Što jesti tijekom trudnoće u 1. tromjesečju? Prilikom planiranja obroka obratite pozornost na kvalitetu konzumirane hrane. Pobrinite se da vaš tanjur uključuje povrće i voće koje će vama i vašem djetetu pružiti potrebne vitamine i minerale (željezo, vitamin D, vitamini B). Odaberite integralni kruh, jedite zdrave masti (npr. DHA), mliječni proizvodi, žitarice, jaja, svježe meso, riba iz prirodnih ribolovnih područja.
Ne jedi za jednog, jedi za dvoje. To je osnovno pravilo koje sada morate slijediti. Izbjegavajte prerađenu hranu, šećer, konzervanse i bojila. Također budite sigurni da pijete vodu (do 2,5 litre dnevno). Tijekom trudnoće pridržavajte se pravila za pravilnu pripremu jela. Obavezno slijedite pravila pranja proizvoda, njihovu toplinsku obradu i skladištenje kako biste izbjegli, na primjer, infekciju gljivicama, bakterijama ili virusima.
Također se preporučuje da trudnice ne jedu, na primjer, sirovu ribu, plavi sir i nepasterizirano mlijeko. Potpuno isključite alkohol iz prehrane. Ako vam je potrebna podrška u sastavljanju jelovnika u prvom tromjesečju trudnoće, možete posjetiti nutricionista koji će napisati prijedloge za ukusna i raznolika jela, npr. tjedan dana ili 14 dana.
Vježbe tijekom prvog tromjesečja trudnoće
Ako ste vodili aktivan životni stil prije trudnoće i liječnik nema kontraindikacija za nastavak vježbanja, ne morate odustati od sporta. Samo ne zaboravite prilagoditi njegov intenzitet stanju u kojem se trenutno nalazite (izbjegavajte npr. ekstremne ili kontaktne sportove).
Prije nego što ste napravili test na trudnoću, jeste li vodili život na kauču? Pokušajte se pomaknuti više kako biste oksigenirali tijelo i poboljšali svoju dobrobit. Usredotočite se na nježne vježbe. U 1. tromjesečju trudnoće možete sigurno ići u duge osvježavajuće šetnje. Također je vrijedno razmišljati o jogi za trudnice, koja će vam također pomoći da se smirite, ili pilates, koji priprema vaše tijelo za porođaj.
Pregledi u prvom tromjesečju trudnoće
Tijekom prvog posjeta trudnoći, liječnik će vas uputiti na pretrage. Glavni paket studija za trudnice je
- pregled krvne grupe i rezus (Rh) faktora,
- kompletna krvna slika,
- test šećera u krvi natašte,
- opći test urina,
- citologija i ultrazvuk dojke (ako nemate trenutne rezultate),
- određivanje IgG, IgM protutijela na CMV (citomegalovirus),
- određivanje razine hormona TSH, fT3 i fT4,
- test na prisutnost IgG i IgM protutijela na toksoplazmozu,
- test na prisutnost IgG protutijela protiv rubeole,
- Testiranje na HIV,
- testovi na hepatitis C (HCV),
- test sifilisa (VDRL),
- stomatološki pregled.
Prenatalni testovi prvog tromjesečja za malformacije (to je takozvani genetski ultrazvuk s preporučenim PAPP-A testom - koji omogućuje otkrivanje trisomije, odnosno prisutnost dodatnog kromosoma kod djeteta koji uzrokuje, na primjer, Down, Patau i Edwardsov sindrom). Uz loš ultrazvučni rezultat, liječnik može preporučiti prenatalni pregled (NIPT) usmjeren na sekvenciranje fetalne DNK. Karakterizira ga veća osjetljivost i izbjegava invazivnu amniocentezu. PAPP-A i NIPT testovi su neinvazivni i sastoje se od uzimanja krvi iz vene lakta buduće majke. Nažalost, NFZ ne nadoknađuje sve prenatalne testove (testovi + ultrazvuk) i morate ih platiti.
Prvo tromjesečje trudnoće - simptomi raznih bolesti
Najčešće je prvi simptom trudnoće kasna menstruacija. Mnoge žene također promatraju druge karakteristične simptome kao što su:
- bol i oticanje dojki,
- metalni okus u ustima,
- mučnina i povraćanje,
- osjetljiv njuh i promjena apetita,
- umor, otežano disanje, pospanost i promjene raspoloženja
- bolovi i grčevi u trbuhu
Gore navedeni simptomi uzrokovani su povećanjem razine hormona - već spomenutog b-hCG ili progesterona, koji je dizajniran za podršku trudnoći. Osim toga, može malo sniziti tlak, pa čak i uzrokovati nesvjesticu ili glavobolju u 1. tromjesečju, pa se pokušajte puno odmoriti. Progesteron također usporava procese probave, što dovodi do zatvora i nadutosti. Lijek za ove bolesti bit će jesti više vlakana i izbjegavati proizvode za nadutost.
U slučaju ponavljajuće mučnine, pokušajte jesti redovito - češće, ali u manjim količinama. Đumbir čaj također može biti koristan. Ako ništa ne pomaže, posavjetujte se s liječnikom koji će propisati sigurne antiemetike.
Buduća majka - osim gore navedenih simptoma trudnoće - može promatrati češće mokrenje. To je potpuno normalno i posljedica je širenja uretera i kašnjenja njihove peristaltike. Mjehur poziva proći, ali se može vratiti na samom kraju trudnoće - u trećem tromjesečju. Zapamtite da možete osjetiti sve simptome rane trudnoće i ne osjetiti nelagodu - sve je vrlo individualno.
Grčevi u ranoj trudnoći i bolovi u trbuhu
Većina slučajeva bolova u trbuhu i grčeva u ranoj trudnoći i tijekom trudnoće su normalni. To je zato što se maternica širi kako bi prihvatila embrij koji raste. Širenje maternice uzrokuje rastezanje njezinih potpornih ligamenata i mišića. Bol se može javiti i kada majka kiše, kašlje ili zauzme nepravilan ili napet položaj.
Neke trudnice osjećaju vrlo blage grčeve koji mogu, ali ne moraju biti popraćeni krvarenjem kada se oplođeno jajašce implantira u maternicu. Također poznat kao implantacijski grčevi.
Nadutost, plinovi i drugi gastrointestinalni problemi tijekom trudnoće također uzrokuju bol i blage grčeve. Ovi se bolovi mogu ublažiti promjenom položaja, pražnjenjem crijeva ili ispuštanjem plinova.
Jeste li znali da...
Neke žene doživljavaju peckanje u donjem dijelu trbuha u prvom tromjesečju trudnoće. Ako to nije popraćeno drugim alarmantnim bolestima, nema razloga za zabrinutost. To je jednostavno znak da se maternica povećava, a nelagoda ili blaga bol rezultat je istezanja mišića dna zdjelice i trbuha u kojem se vaše dijete razvija.
Ili ste možda primijetili promjenu boje, akne i lošije stanje kože na licu? To je potpuno normalno na početku trudnoće. Da biste poboljšali izgled kože, redovito čistite i njegujte lice kozmetikom namijenjenom trudnicama. Najčešće sve nesavršenosti nestaju ulaskom u drugo tromjesečje trudnoće. Međutim, vrijedi dodati da neke dame čak iu prvom tromjesečju izgledaju cvjetajuće, a sve je odgovorno za gene i količinu proizvedenih hormona.
Tijekom prvog tromjesečja trudnoće također možete biti zabrinuti zbog nesanice. Razlog je drugačiji. Problemi sa spavanjem mogu biti rezultat utrke misli povezanih s vašim novim stanjem ili česte potrebe za mokrenjem, mučnine i povraćanja, koji se ponekad javljaju i noću, ili bolova u leđima na kraju ovog tromjesečja. Da biste mirno spavali, smirite se navečer, vodite računa o ugodnom položaju tijela, ograničite broj podražaja i pokušajte ukloniti temeljni uzrok vaše nesanice.
Week by week
3. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Na samom ste početku putovanja. Iako je tek 3. tjedan trudnoće i ne možete još ništa vidjeti, to ne znači da se ne događa puno toga.
3 čitanje
4. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Već je prošlo skoro mjesec dana! Mnogo se stvari događa u Vama u 4. tjednu trudnoće. Saznajte više!
3 čitanje
5. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Iako je samo veličine zrna graška, Vaša beba raste naglo, relativno govoreći. Pročitajte više o 5. tjednu trudnoće.
2 čitanje
6 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Vaše bebe trenutno je jako ubrzan. Toliko uzbudljivih zbivanja na tako malom biću. Pročitajte više o ovom tjednu.
2 čitanje
7 tjedana trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Vaša beba je već, prilično impresivno, dužine 18 mm. Iako to još nećete osjetiti, ona je u pokretu. Pročitajte više o ovom tjednu.
2 čitanje
8. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Otprilike veličine crvendaćeva jajeta, Vaš mališan mjeri oko 30 mm. Saznajte više o 8. tjednu trudnoće.
2 čitanje
9. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Dva srca kucaju kao jedno, kao što pjesma kaže. U stvari, srce Vaše bebe kuca sasvim dobro samo od sebe. Pročitajte više o 9. tjednu trudnoće.
2 čitanje
10. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Već ste u 10. tjednu trudnoće. Još 29 tjedana prije nego što upoznate svoju malu ljubav. Saznajte više o tome što se događa ovaj tjedan.
3 čitanje
11. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Kad biste mogli pogledati unutra, vidjeli biste tanke male dlake koje se razvijaju na obrvama Vaše bebe i iznad njezine usne. Pročitajte više o 11. tjednu trudnoće!
2 čitanje
12. tjedan trudnoće: razvoj bebe i prehrana
Dolazite do kraja prvog tromjesečja. Čestitamo! Pročitajte više o 12. tjednu trudnoće.
2 čitanje