0 - 6 meseci
Članak
Dodajte ovu objavu u favorite

7 saveta za bezbednu i razvojnu igru sa vašom bebom

Nikada niste premladi (ili prestari!) za igranje. Evo nekoliko načina na koje oboje možete uživati u zabavnim, sigurnim i podsticajnim dnevnim aktivnostima koje Vašoj bebi omogućuju aktivan i zdrav život.

4 čitanje Dec. 26, 2023

[ü] Pružite... bebi puno stimulacije i aktivnosti tokom dana
Bilo da poseže za Vašim licem, izvija se dok pevate pjesmu ili se smeje bučnoj igrački, stimulacija i pokret su važni. I zapamtite da što više aktivnosti i stimulacije ima tokom dana, to više može spavati noću.

[û] Nemojte... nikad ostaviti svoju bebu bez nadzora
Nikada ne ostavljajte bebu samu dok se igra, čak ni na trenutak. Uvek je imajte u vidokrugu kako biste znali da je sigurna.

Beba leži na leđima s podignutim nogama

[ü] Dajte... bebi dovoljno prostora
Ne morate bebu slati na čas vežbanja ili drugi program izvan kuće kako biste bili sigurni da će dobiti dnevnu aktivnost koja joj je potrebna. Sve što joj treba je malo prostora za slobodno pomeranje ruku i nogu dok je na leđima. To će joj (zajedno s ležanjem na stomaku) pomoći u izgradnji mišića i motoričkih sposobnosti koje su joj potrebne za sedenje i puzanje ubuduće.

[û] Nemojte... koristiti ljuljaške ili ležaljke za odojčad na duže vremenske periode
Ako koristite ljuljaške ili ležaljke za odojčad, ograničite vreme koje Vaša beba provodi u njima. Potreban joj je prostor za izvijanje, udaranje i kretanje radi zdravog razvoja.

Beba leži na trbuhu

[ü] Provodite... ležanje na stomaku u igri svaki dan
Provođenje vremena na stomaku može pomoći Vašem mališanu da izgradi snažne mišiće i razvije motoričke sposobnosti koje će mu biti potrebne da na kraju sedi, jede čvrstu hranu i puzi. Svakodnevno ležanje na stomaku takođe može pomoći u sprečavanju spljoštenosti zadnjeg dela glave - stanje povezano s detetom koje provodi puno vremena na leđima tokom prvih nekoliko meseci života.

[û] Nemojte... uspavljivati dete na stomaku
Iz sigurnosnih razloga, bebe bi uvek trebalo da spavaju na leđima. To će smanjiti rizik Vaše bebe od sindroma iznenadne smrti odojčadi (SIDS).

Otac drži svoju bebu u rukama

[ü] Budite... blizu Vaše bebe
Osim stalnog promatranja svoje bebe, pripazite da ne sklizne ili padne s visokog mesta poput stola za presvlačenje. Ako morate da donesete nešto, poput pelena, dok se beba nalazi na visokom mestu, nosite je sa sobom ili je stavite na pod (još uvek na vidiku).

[û] Nemojte.... pustiti da se igra u blizini opasnih predmeta
Možda još ne može da puzi, ali bebe imaju neverovatnu sposobnost pronalaženja opasnosti u sobi. Pažljivo proverite da joj ne postoji ništa nadohvat ruke što bi moglo biti opasno.

Majka leži i igra se s bebom u naručju

[ü] Igrajte se... nekoliko puta dnevno, svaki dan
Kratko i često ključ je veselog vremena za igru. Možda ćete otkriti da je beba samo kratko angažovana tokom igranja, ali nemojte odustati i misliti da je gotovo za danas. Možda je raspoložena za još jedno kratko vreme igranja nakon hranjenja, spavanja, odmora ili promene pelena.

[û] Nemojte... nastaviti s igrom kad je umorna ili gladna
Vreme za igru može se dogoditi u bilo koje doba dana i trajati sve dok je beba zainteresovana. Nemojte odvajati određeno vremensko trajanje za 'igru' i očekivati da će se uvek angažovati i ostati zainteresovana. Ako postaje nemirna, možda je umorna ili gladna pa pustite da ona odredi tempo.

Beba leži na leđima i smije se

[ü] Uspostavite... interakciju sa svojom bebom kako biste je podstakli da se pokrene
Zbog čega se Vaša beba smeje, cvili i ushićeno maše rukama i nogama? Bilo da se radi o sakrivanju i ushićenom otkrivanju lica rukama (eng. peekaboo) ili nežnom golicanju, učinite nešto zbog čega će se Vaša beba pokrenuti.

[û] Nemojte... brinuti o tome da izgledate glupo (sve je to deo zabave)
U početku možda neće doći prirodno, ali pravljenje smešnih izraza lica ili pevanje blesavih pesama deo je radosti roditeljstva. Uživate u dragocenom igranju i pomažete zdravom razvoju svoje bebe.

Roditelji sjede sa svojim djetetom vani pored drveta

[ü] Izađite... van
Kad je lepo vreme, pronađite mesto u hladu za polaganje bebe na ćebe kako bi mogla da oseti vjetar i čuje zvukove na otvorenom. Možda će uživati gledajući okolo sve nove stvari u ovom drugačijem okruženju.

[û] Nemojte... ležati na suncu
Ako izađete napolje na sunčan dan, držite dete u hladu. Dečja koža je osetljivija od naše. Šešir će joj pomoći da zaštiti lice, ali zapamtite da sunčevi zraci mogu doći do Vaše bebe čak i kada je oblačno. Ako niste sigurni, zatražite savet svog lekara po pitanju sigurnosti pri izlaganju suncu.

Izvori
https://www.zerotothree.org/resources/1081-tips-on-playing-with-babies-… (pristupljeno 29. prosinca 2016.)
http://journal.naeyc.org/btj/200605/NASPEGuidelinesBTJ.pdf (pristupljeno 29. prosinca 2016.)
Posljednji put revidirano: studeni, 2016.