MyFeed Personalized Content
Članak
Dodajte ovu objavu u favorite

Kolestaza u trudnoći

Kolestaza u trudnoći može se pojaviti u posljednjim mjesecima trudnoće. Iako je za vas bezopasna, ona je velika opasnost za bebu u trbuhu. Saznajte više o simptomima kolestaze i čimbenicima koji povećavaju rizik od njezine pojave. Također saznajte može li se liječiti u trudnoći. 

3 čitanje Ruj. 26, 2023

Kolestaza u trudnoći ne može se podcijeniti jer može pridonijeti, između ostalog, prijevremenom rođenju i krvarenjima. U ekstremnim slučajevima može čak ugroziti život nerođenog djeteta.

Što je kolestaza u trudnoći?

Intrahepatična kolestaza u trudnoći (ICP) najčešća je reverzibilna bolest jetre koja se javlja samo u trudnoći i spontano se rješava nakon završetka. Bolest se sastoji u abnormalnom transportu žuči u stanicama jetre (tzv. Hepatociti) i prekomjernoj propusnosti staničnih membrana, zbog čega se u krvi pojavljuju žučne komponente. Uzroci kolestaze su složeni. Iako genetski čimbenici nisu uzrok bolesti, oni mogu potaknuti njezinu pojavu. Mnoge studije također ukazuju na važnu ulogu spolnih hormona, što može potvrditi činjenicu da se kolestaza javlja u trećem tromjesečju trudnoće, kada su koncentracije estrogena i progesterona najveće. Liječnici također uključuju čimbenike koji povećavaju rizik od gestacijske kolestaze, između ostalog, višestruke trudnoće i prethodnih bolesti jetre prije trudnoće. Ako se kolestaza pojavila u prvoj trudnoći, obično se ponovno manifestira u sljedećoj trudnoći, poprimajući teži oblik.

Kolestaza u trudnoći – simptomi

Najtipičniji simptom gestacijske kolestaze je svrbež kože, bez osipa na koži, koji se najčešće pojavljuje nakon 30. tjedna trudnoće. Uporni svrbež pojačava se noću, što može uzrokovati probleme sa spavanjem. Tipično, svrbež utječe na unutrašnjost dlanova ruku i tabana stopala, ali se također može proširiti na uši, lice i torzo. Prvi simptom kolestaze u trudnoći može biti i žutilo kapaka (do 60% slučajeva). Rjeđe postoje bolovi u donjem dijelu trbuha, povraćanje ili mučnina. Srećom, kolestaza ne oštećuje jetru buduće majke, ali bolest je vrlo opasna za dijete u razvoju u maternici. Disfunkcija jetre s gestacijskom kolestazom povećava rizik od neonatalnih komplikacija i prijevremenog poroda. Kada je zdravlje i život djeteta ugroženo, kolestaza može biti razlog carskog reza ili ranije indukcije porođaja. Zbog toga je vrlo važno rano prepoznati simptome, dijagnosticirati i započeti pravilan nadzor i liječenje kako bi se smanjio rizik od ugrožavanja fetusa.

Dijagnoza kolestaze u trudnoći

Dijagnoza gestacijske kolestaze temelji se na pojavi karakterističnih simptoma i prisutnosti povišenih vrijednosti žučnih kiselina i jetrenih enzima. Povećanje koncentracije žučnih kiselina u krvi može biti prva i jedina abnormalnost. Njihova koncentracija također može odrediti potrebu za prekidom trudnoće.

Liječenje kolestaze u trudnoći

Liječenje gestacijske kolestaze usmjereno je na smanjenje simptoma kod buduće majke i, prije svega, minimiziranje rizika od opasnosti za fetus. Nakon dijagnoze kolestaze, pacijent se obično upućuje u bolnicu gdje je moguće pratiti "dobrobit" fetusa i obavljati dodatne testove. Vaš liječnik također može preporučiti uzimanje posebnih lijekova s ursodeoksikolnom kiselinom (UDCA). U nadzoru je ključno obaviti CTG, ultrazvuk i brojanje djetetovih pokreta od strane trudnice. Kolestaza može uzrokovati malapsorpciju vitamina topljivih u mastima zbog ograničene crijevno-jetrene cirkulacije. Stoga liječnici često daju trudnici s kolestazom vodotopivi vitamin K (odgovoran za zgrušavanje krvi) u dozi od 10 mg dnevno. Zahvaljujući tome, oni nadopunjuju nedostatke ovog vitamina kod majke i nerođenog djeteta kako bi smanjili rizik od postporođajnog krvarenja, fetalnog i neonatalnog krvarenja. Nakon poroda u roku od 2-3 tjedna, simptomi kolestaze spontano nestaju.

Prehrana kod kolestaze u trudnoći

Trudnica koja ima kolestazu trebala bi se posebno pobrinuti za uravnoteženu prehranu. Jelovnik bi trebao biti lako probavljiv kako ne bi dodatno opteretio jetru. Najbolje je isključiti teško probavljiva jela. Prženje zamijenite pečenjem u foliji ili na pari. Iz jelovnika trebaju nestati gazirana pića i jaka kava, prerađena hrana, prekomjerna količina šećera i soli. Dijeta bi trebala uključivati više povrća i voća. Pažljivo pratite svoje tijelo i reagirajte kada primijetite simptome kolestaze u trudnoći. Što se ranije otkrije, to bolje. Ako imate kolestazu, puno se odmarajte i pokušajte se opustiti. Obratite pozornost na ono što je na vašem tanjuru i budite pod stalnom brigom liječnika.