MyFeed Personalized Content
Članak
Dodajte ovu objavu u favorite

Kako dojiti - Dojenje za početnike

Svladavanje dojenja može zahtijevati puno prakse i ustrajnosti. Slijedite ove jednostavne korake da biste naučili kako dojiti i u trenu će Vam ono postati prirodno.

4 čitanje Pros. 25, 2023
Beba siše majčino mlijeko

Dojenje djeteta najbolji je način da mu pružite potrebnu prehranu i energiju. Za neke mame i bebe dojenje dolazi prirodno, ali za druge može biti potrebno malo više strpljenja. Držite se i ne bojte se zatražiti podršku ako Vam zatreba - činite najbolje za svog mališana.

Evo nekoliko jednostavnih načina o tome kako dojiti ako ste početnik: 

 

Dojenje na zahtjev

Kada je riječ o tome kako znati koliko često dojiti, neka Vaša beba vodi glavnu riječ. Pokazat će Vam znakove, koje ćete uskoro naučiti čitati, o tome kada je gladna i sita. "Dojenje na zahtjev" - dio "responzivnog hranjenja" - važno je jer pomaže Vašoj bebi da regulira koliko kalorija jede.


Ne postoji određeni raspored ili iznos za svako hranjenje. Svi smo rođeni s prirodnom sposobnošću da znamo kada smo gladni ili siti. Dojenjem na zahtjev i pazeći na znakove, pomoći ćete svom mališanu da održi ovu prirodnu sposobnost, koja pomaže u promicanju zdravog rasta sada i tijekom djetinjstva.

Koliko često dojiti bebu

Dojenje djeteta 8 do 12 puta u 24 sata sasvim je normalno. Većina novorođenčadi htjet će se hraniti svaka dva do tri sata jer njihovi sićušni želuci mogu držati samo malu količinu majčinog mlijeka odjednom. U dobi od jednog dana želudac Vaše bebe je veličine bobice grožđa (drži 5-7 ml), a za tjedan dana je veličine loptice za stolni tenis (drži 45-60 ml). Stoga ne čudi što mu trebaju česta punjenja!

Ako se Vaša beba želi hraniti više od 12 puta dnevno, dajte joj. Ako se Vaša beba redovito hrani manje od osam puta dnevno (ili se čini da nije zainteresirana za hranjenje), trebali biste razgovarati sa svojim liječnikom.

Kako dojiti bebu - prakticirajte kontakt kože s kožom

Pokazalo se da polaganje gole bebe (samo u pelenama) na gola prsa donosi mnoge prednosti. Osim što Vam daje dragocjen trenutak za uživanje u Vašoj posebnoj vezi, može pomoći u regulaciji tjelesne temperature Vaše bebe, potaknuti njezinu spremnost da se hrani kad je budna i povećati proizvodnju mlijeka.

Kako probuditi bebu za dojenje

Prvih nekoliko tjedana Vaša beba vjerojatno neće razlikovati dan i noć i može biti spremna hraniti se svaka dva sata ili slično. Često hranjenje je važno kako bi mogla dobiti kalorije, hranjive tvari i tekućine koje su joj potrebne za zdrav rast.
Ako je Vaše novorođenče spavalo četiri sata bez prestanka, nježno ga probudite za hranjenje. To možete učiniti promjenom pelena, kontaktom kože s kožom ili masiranjem leđa, trbuha ili nogu. Jednom kada Vaša beba navrši mjesec dana i dobro raste, možete je pustiti da spava!

Prestanite s dojenjem kada je Vaša beba sita

Kao što ne postoji određeni raspored hranjenja, ne postoji određeno vremensko ograničenje za jedno hranjenje. Možda ćete svoje dijete dojiti oko 15-20 minuta po dojci, ali to može varirati. Ako se čini sitim nakon brzog hranjenja, nemojte ga tjerati da jede više.

Isto tako, ako dugo doji i aktivno sisa, nemojte ga zaustavljati. Neka Vaša beba potpuno završi jednu dojku prije nego što ponudite drugu. Na taj će način dobiti gušće "stražnje mlijeko" koje se oslobađa pred kraj hranjenja. Možda ćete htjeti zabilježiti na kojoj se dojci Vaša beba hranila kako biste sljedeći put mogli početi s drugom dojkom.

Ponudite samo majčino mlijeko

Majčino mlijeko sadrži sve što je potrebno Vašoj bebi. Osim ako ne postoji medicinska potreba (a savjetovao Vas je liječnik), hranite je jedino majčinim mlijekom prvih šest mjeseci. Majčino mlijeko djeluje na temelju "ponude i potražnje", pa ako djetetu date nešto drugo, Vaše će tijelo dobiti poruku da Vaše dijete ne treba hraniti.

Vaša opskrba mlijekom uspostavlja se na temelju toga koliko i koliko često dojite Vašu bebu. Posavjetujte se sa svojim liječnikom o upotrebi dude. Iako upotreba dude prije spavanja može biti sigurna za bebe, razmislite o čekanju najmanje tri do četiri tjedna prije nego što date dudu varalicu ili ponudite izdojeno mlijeko u bocama. To može pomoći u smanjenju šanse da djetetu osjećaj dude bude poznatiji, a manje se hrani dojenjem ili ima problema s primanjem na dojke (ponekad poznato kao "zbunjenost bradavicama").

Osjećajte sigurnost u sebe

Vaše tijelo je nevjerojatno: stvorilo je ovo prekrasno biće koji držite u naručju i sada proizvodi savršenu hranu za njegov zdrav rast i razvoj. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje hranjenje isključivo dojenjem prvih šest mjeseci života Vaše bebe. Preporuka je idealna, ali imajte na umu da svaka količina majčinog mlijeka koju dajete svojoj bebi pruža zdravstvene prednosti.

Vježbanjem ovih tehnika brzo ćete steći samopouzdanje, a pitanje o tome kako dojiti će Vam oboma uskoro postati prirodno. Možete se osjećati ponosno što radite sjajan posao i pružate svojoj bebi zdravstvene prednosti koje će trajati cijeli život!

Ako želite pronaći još informacija o tome kako dojiti, pogledajte našu stranicu s više članaka o dojenju bebe.

Izvori
HYPERLINK "http://www.lalecheleague.org/faq/positioning.html"U.S. Department of Health and Human Services, Office on Women’s Health. Your guide to breastfeeding. January 2011. 
World Health Organization Infant and young child feeding for health professionals. 2009. 
http://womenshealth.gov/breastfeeding/learning-to-breastfeed.html (Accessed December 29 2016)
Posljednji put revidirano: prosinac, 2016.