MyFeed Personalized Content
0 - 6 meseci
Članak
Dodajte ovu objavu u favorite

Beba na trbuhu: kako provoditi tummy time - 7 savjeta

Tummy time može početi ubrzo nakon što dovedete bebu kući iz bolnice. Samo ne očekujte previše. Isprva će se Vaše novorođenče boriti da podigne glavu čak i malo dok je na trbuhu. Tummy time je težak, naporan posao! Nekoliko sekundi po nekoliko sekundi, nekoliko puta dnevno, izvrstan je početak. Možete postupno povećavati količinu vremena koju Vaša beba provodi na trbuhu sve dok je sretna i udobna - i uvijek je nadzirati. 

3 čitanje Pros. 25, 2023

Ciljajte na ukupno jedan sat dnevno do trenutka kada Vaša beba navrši dva mjeseca, razbijeno na manje vremenske periode tijekom dana. Uzmite u obzir ovih sedam savjeta za tummy time i malo po malo mišići Vaše bebe postat će jači!

 

1. Povratak na spavanje

Provođenje vremena na trbuhu dok je budna važno je za Vašu bebu. Međutim, uvijek je trebate uspavati na leđima. Ovaj položaj smanjuje šanse za sindrom iznenadne smrti dojenčadi (SIDS). Srećom, u svijetu je broj slučajeva SIDS-a pao u posljednjih 30 godina. Uvijek stavite bebu na leđa za spavanje kako biste spriječili SIDS.

 

2. Počnite rano

Čak i kada je krhko novorođenče, tummy time može pomoći Vašoj bebi da polako ojača mišiće glave, vrata i ramena. Trebat će joj jaki mišići da razvije određene motoričke sposobnosti, poput puzanja.

 

3. Odaberite svoje trenutke

Vjerojatnije je da će Vaša beba uživati u tummy time-u kada je pozorna. U ranim danima to se neće događati često pa iskoristite prilike koje se ukažu. Dobro vrijeme za to je obično nakon promjene pelena ili buđenja. Ako je umorna, gladna ili nemirna, nemojte je tjerati na to. Pustite je da drijema, nahranite je ako je gladna ili joj pjevajte dok je držite, a zatim pokušajte ponovno kasnije. Svaki dan odvojite vremena za tummy time.

 

4. Pripremite se za akciju

Možda je to teško zamisliti sa svojom malenom bebom, ali ona će se na kraju naučiti prevrtati, puzati i sjediti sama. Istraživanja su pokazala da se dojenčad koja provodi više vremena na trbuhu može prevrnuti, puzati i sjediti ranije od dojenčadi koja ne provodi toliko vremena na trbuhu.

 

5. Smanjite pritisak na glavu

Tummy time igra važnu ulogu u obliku glave Vaše bebe. Predugo provođenje vremena na leđima može uzrokovati spljoštenost stražnjeg dijela glave Vaše bebe. Provođenje duljih vremenskih razdoblja svaki dan na trbuhu pomoći će smanjiti pritisak na stražnju stranu njezine meke lubanje.

 

6. Ostanite blizu

Nikada ne ostavljajte bebu samu dok je na trbuhu. Usta ili nos mogu joj se slučajno prekriti, što je može dovesti u opasnost od gušenja.

7. Podržite je

Kada je Vaša beba novorođenče i ima vrlo malo kontrole glave, možda će joj trebati mala pomoć da nauči ovu vještinu. Stavite smotanu deku ili drugu potporu ispod njezinih prsa i pazuha kako biste joj pružili pomoć. Nakon što je Vaša beba starija i jača, i tummy time joj je ugodniji, položite deku na pod i stavite je na trbuh s rukama ispruženim prema naprijed. Ili biste mogli držati bebu na prsima dok se naslanjate na kauč ili jastuke za sjajno zbližavanje i tummy time u jednom!

 

Izvori

https://www.cdc.gov/sids/data.htm (Accessed January 9 2017)
American Academy of Pediatrics. Back to sleep, tummy to play. 2011
https://healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/Pages/Back-t… (Accessed December 29 2016)
Kuo YL, Liao HF, Chen PC et al. The influence of wakeful prone positioning on motor development during the early life. J Dev Behav Pediatr 2008; 29(5):367-76.
Posljednji put revidirano: veljača, 2017.