MyFeed Personalized Content
18 - 24 meseci
Članak
Dodajte ovu objavu u favorite

10 Zdravih navika za Vaše dijete

Tijekom prvih 1000 dana svoje bebe potaknuli ste mnoge zdrave navike, stoga nemojte sada posustati! Evo 10 zdravih navika s kojima biste trebali nastaviti.

10 čitanje Pros. 22, 2023
Mrežna slika bebe i mame kako jedu zdravo

Nekoliko od tih navika započelo je kada je Vaše dijete bilo novorođenče (poput tummy time-a i čestih noćnih hranjenja) i možda sada nije dio Vaše svakodnevne rutine. Za ostale ćete navike možda trebati malo aktivnosti sa svojim djetetom u dobi od 18 do 24 mjeseca. A ako razmišljate o (ili očekujete) drugu bebu, sve ove zdrave navike mogu poslužiti kao dobro ponavljanje.

Mama doji svoju bebu
  1. Dojite svoju bebu

    Majčino je mlijeko prva superhrana Vaše bebe. To je potpuna prehrana koja se mijenja kako bi odgovarala njezinom rastu i razvoju, pružajući svu energiju i hranjive tvari koje su joj potrebne za prvih šest mjeseci života. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, ekskluzivno dojenje prvih šest mjeseci najbolji je način hranjenja djeteta i trebalo bi s njim nastaviti, uz komplementarnu hranu, do druge godine ili dalje.

    Nastavite tako: Osim što je to posebno vrijeme povezivanja za Vas i Vaše dijete, kontinuirano dojenje potiče zdrav rast. Štiti od uobičajenih dječjih bolesti i može donijeti dugoročnije zdravstvene koristi, poput smanjenja rizika od prekomjerne težine Vašeg djeteta kada ostari. Nema razloga da prestanete dojiti ako to još uvijek odgovara vama oboma - nastavite ubirati prednosti sve dok se to čini ispravnim.

Srećna beba na stomaku
  1. Neka tjelesna aktivnost bude dio njezine dnevne rutine

    Podučavanje djeteta da bude fizički aktivno počinje gotovo čim se rodi! Započnite s nekoliko minuta tummy time-a - ležanja na trbuhu i podizanja glave - i dođite do ukupno jednog sata dnevno (razbijeno u nekoliko malih segmenata) do djetetove druge godine života. Neke zemlje imaju smjernice o tome koliko bi bebe i mala djeca trebali biti aktivni. Do šest mjeseci to je najmanje 90 minuta svakodnevne aktivnosti, a može uključivati igre sjedenja koje jačaju njegov trup, poput tapkanja rukama, ili vježbe koje djeluju na mišiće nogu, poput stajanja na Vašim koljenima dok ih pomičete gore-dolje. U dobi od jedne do dvije godine, to je do tri sata dnevno. To bi trebalo uključivati strukturiranu igru, koju vodi odrasla osoba, i nestrukturiranu igru, kada se Vaš mališan može slobodno igrati.

    Nastavite tako: Poticanje Vašeg djeteta da se svakodnevno bavi tjelesnom aktivnošću pomaže u izgradnji njegove snage i motoričkih sposobnosti, kao i usvajanju zdravih navika koje mogu trajati cijeli život.

Pospana beba
  1. Pomozite mu da se dovoljno naspava

    Noćna buđenja normalna su za novorođenčad jer imaju sitne trbuhe i moraju se često hraniti. Smjernice za novorođenčad preporučuju ukupno 14-17 sati sna (uključujući drijemanje) svaki dan. Do tri mjeseca starosti, mnoge bebe bi mogle spavati po pet sati. Za djecu od četiri do 11 mjeseci savjet je 12-15 sati ukupnog sna dnevno, a do njihovog "polu-rođendana" neke bebe mogu spavati cijelu noć. Stavljajući ga u krevet kad je pospan, ali još uvijek budan, može mu pomoći da nauči sam zaspati u ranoj dobi.

    Nastavite ovako: Adekvatan san potreban je za zdrav rast i razvoj. Smjernice preporučuju da mala djeca u dobi između jedne i dvije godine svaki dan spavaju od 11 do 14 sati. Poticanje "dobrih navika spavanja", kao što su redovit, rani odlazak na spavanje i dosljedna rutina prije spavanja - na primjer kupka, pidžama, zubi i priča - kada je dijete, može dovesti do boljih navika spavanja tijekom djetinjstva.

Beba jede kašikom
  1. Uvedite pravu hranu u pravo vrijeme

    U dobi od oko šest mjeseci, Vašoj će bebi trebati neke dodatne hranjive tvari, povrh onih koje osigurava majčino mlijeko. Nuđenjem različitog povrća i voća tijekom prvih nekoliko tjedana uvođenja čvrste hrane te hrane s grudicama prije devet ili 10 mjeseci starosti, povećavate vjerojatnost da će ih prihvatiti u budućnosti.

    Nastavite tako: Posluživanje raznih hranjivih namirnica, okusa i tekstura može pomoći u oblikovanju ukusa Vašeg mališana kada bude stariji. Kako postupno prelazi na istu obiteljsku hranu kao i Vi, to omogućuje cijeloj obitelji da zajednički uživa u avanturi zdrave prehrane.

Pranje jabuka
  1. Oprezno pripremajte hranu

    Vaša beba ima manje razvijen imunološki sustav od Vas, pa je vjerojatnije da će na nju više utjecati kemikalije i bakterije. Zato je važno dodatno paziti pri pripremi, skladištenju i grijanju hrane za svog mališana. Ako kupujete u trgovini, pročitajte popis sastojaka kako biste bili sigurni da je hrana prikladna za dob Vaše bebe i ne zaboravite provjeriti rok upotrebe.

    Nastavite tako: Pridržavanje osnovnih higijenskih pravila, poput pranja ruku prije pripreme hrane i dodirivanja sirovog mesa, pružit će dobar primjer Vašem djetetu dok odrasta i pomoći u zaštiti cijele obitelji od bolesti. Nastavite provjeravati oznake hrane kako biste bili sigurni da je hrana koju nudite što hranjivija.

Beba pije vodu od čaše
  1. Ne zaboravite vodu

    Kada Vaša beba navrši šest do osam mjeseci, možete početi uvoditi pijenje iz šalice. Ponudite malu šalicu vode uz obroke i užinu kako biste joj pomogli da nauči piti iz šalice. Ne zaboravite ponuditi osvježavajuću vodu tijekom i nakon igranja kad je Vaše dijete aktivnije.

    Nastavite tako: U trbuhu Vašeg mališana nema mjesta za slatka pića - to povećava rizik od karijesa i prekomjerne težine kad bude stariji. Priučavanje na vodu može ga učiniti sklonijim izabrati vodu umjesto drugih pića u budućnosti. Budite dobar uzor i pijte vodu uz svaki obrok i on će vjerojatno učiniti isto.

Beba namazana hranom
  1. Potaknite zdravo grickanje

    Trbuščić Vaše bebe je mali, pa mora jesti češće od Vas. Česta ponuda je ključna - obično tri glavna obroka i dva međuobroka ili "mini obroka" dnevno. Kako se približava dobi od dvije godine, tri obroka i jedan međuobrok mogu biti adekvatni. Na jelovniku nema mjesta za visokokaloričnu hranu s niskim udjelom hranjivih tvari. Svaki je zalogaj važan, pa razmišljajte o grickalicama kao zdravim potrepštinama.

    Nastavite tako: Kad Vaše dijete uđe u predškolsku dob, i dalje je vjerojatno da će biti super aktivno i imati puno energije! Nastavite tretirati "mini obroke" kao priliku da mu pružite sve hranjive tvari koje su mu potrebne kako stari. Ne zaboravite ponuditi razne zdrave namirnice iz svih pet skupina - voće, povrće, hranu bogatu bjelančevinama, žitarice i mliječne proizvode - za uravnoteženu prehranu.

Beba jede dok mama gleda
  1. Vježbajte responzivno hranjenje

    Responzivno hranjenje odnosi se na to kako nudite hranu koliko i na ono što nudite. To znači ponuditi razne zdrave namirnice u redovito vrijeme obroka i užine, a pustiti dijete da odluči što i koliko od tih namirnica želi jesti. Pazite na znakove da je gladno ili sito - na primjer, na hvatanje ili okretanje glave dok je dojenče te riječi i geste kad poraste. Vrijeme obroka trebala bi biti zabavna, društvena prigoda za cijelu obitelj, bez prisile ili pretjeranog poticanja.

    Nastavite tako: Kako Vaše dijete postaje bolje u komunikaciji, moći će Vam reći kada mu je dosta ili želi više hrane. Poštivanje njegovih znakova gladi i sitosti ključno je za uspostavljanje zdravih prehrambenih navika za cijeli život.

Zdrava hrana
  1. Pripazite na sve manjkove ili viškove u prehrani

    Budući da Vaše dijete jede više hrane i pije manje mlijeka u usporedbi s dojenačkom dobi, možda neće unositi ključne hranjive tvari. Svaki je zalogaj važan, pogotovo kad je malen, pa provjerite je li svaki obrok koji nudite bogat hranjivim tvarima.

    Nastavite tako: Pružajući sada zdravu, uravnoteženu prehranu svom djetetu, pomažete postaviti temelje za njegove buduće prehrambene navike. To u najmanju ruku znači ponuditi hranu iz svake od skupina hrane, uključujući voće i povrće, te hranu sa zdravim mastima, željezom i vitaminom D, kao i hranu bez dodane soli i šećera.

Mama jede i drzhi bebu
  1. Učinite Vašu prehranu bogatom hranjivim tvarima

    U samo pet dana dojenja možete sagorjeti otprilike isti broj kalorija koliko je potrebno za trčanje maratona! Zato je važno jesti uravnoteženu prehranu bogatu hranjivim tvarima, s oko 400 dodatnih kalorija. Dok počinjete komplementarno hraniti dijete, a zatim i uvoditi obiteljsku hranu u prehranu svog djeteta, pobrinite se da u vlastitu prehranu uključite hranu iz svih pet skupina hrane - voće, povrće, hranu bogatu bjelančevinama, žitarice i mliječne proizvode i pijte puno vode. Stjecanje navike zdrave prehrane učinit će Vas pozitivnim uzorom i potaknuti Vašeg mališana da učini isto.
    Nastavite tako: Nastavite tako:

 

Izvori
American Academy of Pediatrics. Back to sleep, tummy to play. 2011
Black MM, Aboud FE. Responsive feeding is embedded in a theoretical framework of responsive parenting. J Nutr 2011; 141(3): 490-4.
Coulthard H, Harris G, Emmett P. Delayed introduction of lumpy foods to children during the complementary feeding period affects child’s food acceptance and feeding at 7 years of age. Matern Child Nutr 2009; 5(1)75-85.
Dattilo AM Programming long-term health: Effect of parent feeding approaches on long-term diet and eating patterns. In: Early nutrition and long- term health, mechanisms, consequences and opportunities. Ed., Saavedra and Dattilo, Elsevier, 2017: 471-95.
Duyff, RL (2017). Academy of Nutrition and Dietetics. Complete food and nutrition guide (5th ed.). Boston, MA: Houghton Mifflin Harcourt.
Grimm KA, Kim SA, Yaroch AL et al. Fruit and vegetable intake during infancy and early childhood. Pediatrics 2014; 134 Suppl 1:S63-9. doi: 10.1542/peds.2014-0646K.
Hirshkowitz M, Whiton K, Albert SM, et al. National Sleep Foundation’s sleep time duration recommendations: methodology and results summary. Sleep Health 2015; 1(1):40-43.
Institute of Medicine Food & Nutrition Board 2006. Dietary Reference Intake: The Essential Guide to Nutrient Requirements. In: Otten, J.J., Hellwig, J.P. & Meyers, L.D. (eds.). Washington, D.C.: National Academy of Sciences.
Jequier E, Constant F. Water as an essential nutrient: the physiological basis of hydration. Eur J Clin Nutr 2010; 64(2):115-23.
Mindell JA, Williamson AA. Benefits of a bedtime routine in young children: Sleep, development, and beyond. Sleep Med Rev 2018; 40:93-108.
Nicklaus S. Complementary feeding strategies to facilitate acceptance of fruits and vegetables: A narrative review of the literature. Int J Environ Res Public Health 2016; 13(11): 1160; doi: 10.3390/ijerph13111160.
Okely AD, Ghersi D, Hesketh KD, et al. A collaborative approach to adopting/adapting guidelines – The Australian 24-hour movement guidelines for the early years (birth to 5 years): an integration of physical activity, sedentary behavior, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Supple 5):869. doi: 10.1186/s12889-017-4867-6.
Pan L, Li R, Park, S et al. A longitudinal analysis of sugar-sweetened beverage intake in infancy and obesity at 6 years. Pediatrics 2014; 134(Suppl 1): S29-35.
Park S, Lin M, Onufrak S, et al. Association of sugar-sweetened beverage intake during infancy with dental caries in 6-year-olds. Clin Nutr Res 2015; 4(1):9-17.
Perez-Escamilla R, Segura-Perez S, Lott M, on behalf of the RWJF HER Expert Panel on Best Practices for Promoting Healthy Nutrition, Feeding Patterns, and Weight Status for Infants and Toddlers from Birth to 24 Months. Feeding Guidelines for Infants and Young Toddlers: A Responsive Parenting Approach. Durham, NC: Healthy Eating Research, 2017. Available at: http://healthyeatingresearch.org
Shelov SP & Altmann TR (Eds.). (2009). American Academy of Pediatrics. The complete and authoritative guide Caring for your baby and young child birth to age 5 (5th ed.). USA: Bantam Books.
Society of Health and Physical Educators (SHAPE). Active start: A statement of physical activity guidelines for children from birth to age 5. 2nd ed. Reston, VA: SHAPE America; 2009. Available at: https://www.shapeamerica.org/standards/guidelines/activestart.aspx (Accessed April 11 2018)
Tremblay MS, Chaput J, Adamo KB, et al. Canadian 24-hour Movement Guidelines for the Early Years (0-4 years): An integration of physical activity, sedentary behaviour, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Suppl 5):874 doi 10.1186/s12889-017-4859-6.
World Health Organization. Infant and young child feeding: Model chapter for textbooks for medical students and allied health professionals. Geneva, World Health Organization, 2009.
https://www.fsis.usda.gov/wps/portal/fsis/topics/food-safety-education/…- answers/food-safety-fact-sheets/safe-food-handling/leftovers-and-food-safety (Accessed December 5 2018)
Poslednji put revidirano: novembar, 2018