MyFeed Personalized Content
18 - 24 meseci
Članak
Dodajte ovu objavu u favorite

14 načina za razvoj zdravih prehrambenih navika kod djece

Prehrambene navike koje Vaše dijete sada razvija mogu ostati s njim dok odrasta. Radi se o načinu na koji nudite hranu koliko i o onome što mu nudite. Slijedite naš vodič za poticanje zdravih prehrambenih navika za cijeli život, uz savjete Lise Fries, doktorice znanosti, stručnjakinje za ponašanje u hranjenju i znanstvenice s Instituta za zdravstvene znanosti Nestlé u Švicarskoj.

11 čitanje Pros. 22, 2023
1. Razmislite o tome kako hranite svoje dijete

Odvojite trenutak za razmišljanje o trenucima hranjenja svojeg djeteta. Slijedite li načela responzivnog hranjenja - stvarajući toplo, pozitivno okruženje za obiteljske obroke, poštujući odluku Vašeg mališana o tome treba li jesti i koliko te postavljate primjer za dijete kada je riječ o raznolikom i hranjivom izboru hrane? Ako to slijedite, super! Međutim, ako se prepoznajete u nekima od manje poželjnih ponašanja pri hranjenju navedenima u nastavku, sada je vrijeme da se podsjetite na sve prednosti responzivnog hranjenja. Zapamtite, ne radi se samo o tome što i koliko Vaše dijete jede. I sam je način nuđenja hrane neophodan za njegove zdrave prehrambene navike.

  • "Prisilno" hranjenje
    Prisiljavate svog mališana da pojede svu hranu čak i nakon što je naznačio da je sit. Možda također očekujete da sjedi za stolom duže nego što je prikladno za njegove godine.
  • "Popustljivo" hranjenje
    Dopuštate djetetu da jede bilo koju hranu u bilo kojem trenutku. Imate malo, ako uopće, očekivanja da će konzumirati zdravu, uravnoteženu prehranu.
  • "Pretjerano strogo"
    hranjenje Previše kontrolirate što Vaše dijete jede. Možda mu dajete samo sitne porcije ili zabranjujete hranu, čak i kad Vam pokaže znakove da je još uvijek gladan.

 

Ono što dr. Fries kaže: "Responzivno hranjenje je pravi put. Osim što smanjuje potencijal za prejedanje, reagiranje na znakove gladi i sitosti Vašeg djeteta povezano je sa zdravijom prehranom i tjelesnom težinom. Responzivno hranjenje znači ugodno i zanimljivo vrijeme obroka, bez prevelikog pritiska na Vaše dijete ili pretjeranog poticanja. Roditelji koji slijede načela responzivnog hranjenja također nude svom djetetu izbor zdrave hrane za obroke i međuobroke, postavljaju jasne smjernice i očekivanja za vrijeme obroka i dobri su uzori koji prakticiraju i promiču zdravu prehranu kod kuće."

2. Pazite da ne vršite pritisak

Vjerojatno imate jasnu predodžbu o tome koliko želite da Vaš mališan jede. Možda ga čak natjerate da sve pojede, čak i kad Vam kaže da je sit. Samo zato što ste odrasli, to ne znači da znate najbolje kada je u pitanju apetit Vašeg mališana. Neka Vaše dijete odluči koliko će jesti.
Ono što dr. Fries kaže: "Prisiljavanje djeteta da jede više hrane nego što želi može imati razne posljedice. Ako je Vaše dijete sito, to ga može naučiti da ignorira svoje znakove sitosti, što potencijalno dovodi do prejedanja u budućnosti. U drugim slučajevima, to može stvoriti stresno okruženje, što dovodi do negativnih asocijacija s hranom koju želite da jede - potencijalno ga tjerajući da je izbjegne u budućnosti. Djeca mogu jesti više od jednog dana od drugog i to je u redu; nadoknadit će to drugim obrokom."

3. Ponudite hranu i pića bogata hranjivim tvarima

Trbuščić Vašeg mališana je malen, pa je važno da dragocjeni prostor ne zauzimaju namirnice bogate solju i šećerom ili pića zaslađena šećerom. Umjesto toga, ponudite razne namirnice bogate hranjivim tvarima, zajedno s mlijekom (majčino mlijeko, punomasno kravlje mlijeko ili mlijeko za djecu) ili vodom uz svaki obrok i međuobrok. Iznimke se mogu napraviti za posebne prigode kao što su rođendani ili obiteljske proslave, kada se slatkiši i deserti mogu nuditi u porcijama prilagođenim mališanima. Vježbajte responzivno hranjenje ne prisiljavajući ga da jede ove namirnice, ali i pokušajte biti opušteni oko kušanja tih namirnica. Vaše će dijete uskoro saznati da su slatke poslastice "namirnice za posebne prilike" i nisu dio njegove svakodnevne prehrane.
Ono što dr. Fries kaže: "Istraživanja kod starije djece pokazuju da kada roditelji ograniče ono što njihova djeca mogu jesti (poput toga da određena hrana nikada nije dopuštena), to čini određenu hranu privlačnijom jer je "zabranjena", a djeca će vjerojatnije pretjerivati u tim namirnicama kada im se pruži prilika."

Tri solje makarona
4. Provjerite veličine porcija

Poslužite količine hrane prilagođene dobi djeteta. Uvijek mu možete ponuditi više ako pokazuje znakove gladi nakon završetka jela. Izbjegavajte ga poticati da "očisti svoj tanjur" i umjesto toga poštujte njegovu glad i znakove sitosti.

Ono što dr. Fries kaže: "Postoje dokazi da pružanje velikih porcija ukusne, visokokalorične hrane, poput makarona i sira, povećava količinu koju dijete jede."

5. Nježno potičite

Prilikom uvođenja nove hrane, nekoliko riječi ohrabrenja može Vam pomoći uvjeriti Vaše dijete da je kuša.

Ono što kaže dr. Fries: "U jednoj nedavnoj studiji vrlo malo djece bilo je spremno isprobati novo voće ili povrće bez ohrabrenja. Za razliku od trikova ili podmićivanja, nježan roditeljski prijedlog da se "proba grašak" povećava vjerojatnost da će dijete kušati hranu."

Porodica jede lubenicu
6. Budite dobar uzor

Što je češće moguće, sjednite kao obitelj kako biste zajedno uživali u obroku. Vaše dijete uči iz onoga što vidi da radite Vi i drugi članovi obitelji, stoga budite dobar uzor jedući i uživajući u zdravoj hrani. Neka Vas vidi kako jedete novu hranu sa zadovoljstvom i velike su šanse da će je i ono htjeti okusiti.

Ono što dr. Fries kaže: "Ono što roditelj jede moćan je prediktor onoga što će dijete jesti. Jedno nedavno istraživanje pokazalo je da je modeliranje jedenja hrane najuspješnija tehnika za uvjeravanje djeteta da nešto pojede."

7. Prestanite s podmićivanjem

Koliko god primamljivo bilo, nemojte koristiti hranu kao nagradu. Ponuda sladoleda za svoje dijete ako jede svoje povrće, na primjer, mogla bi stvoriti negativne asocijacije i dugoročno ga odbiti od povrća.

Ono što dr. Fries kaže: "Pokušajte ponuditi sve namirnice jednako umjesto da mu date ideju da su neke namirnice manje ukusne, a druge privlačnije."

8. Spriječite "izbirljivu prehranu"

Ponekad biste se mogli osjećati toliko zabrinuto da se Vaše dijete pretvara u nekog izbirljivog pri jelu, jedući samo ograničen broj namirnica, da ga očajnički molite da jede. To može učiniti vrijeme obroka stresnim za Vas oboje i imati suprotan učinak od onoga čemu se nadate. Ako voli samo nekoliko namirnica, neke od njih stavite na njegov tanjur uz novu ili prethodno odbačenu hranu. Djeca će možda morati kušati novu hranu nekoliko puta prije nego što je zavole.

Ono što dr. Fries kaže:"Istraživanja pokazuju da pritisak na malu djecu da jedu bilo koju vrstu hrane zapravo povećava vjerojatnost da će je odbiti. Ako roditelji mogu zadržati opušten stav prema jelu, vjerojatnije je da će djeca kušati hranu."

Beba jede
9. Odvojite vrijeme za žvakanje

Ponudite svojem mališanu hranu u malim komadima veličine jednog zalogaja i provjerite je li prožvakao ono što mu je u ustima prije nego što ponudite više. Također, ne požurujte dijete da završi svoj obrok. Neka jede svojim tempom. Razvijanje dobrih navika u ovoj dobi može pomoći u izbjegavanju problema s prejedanjem ubuduće.

Ono što dr. Fries kaže: "Djeca koja jedu brže obično konzumiraju više kalorija. To može biti zbog uzimanja većih zalogaja i manje žvakanja hrane. Istraživanja pokazuju da se sklonost prema bržem jedenju može pojaviti kod djece predškolske dobi."

10. Izbjegavajte upotrebljavanje hrane za smirivanje

U ovoj dobi, Vaš mališan možda nema dovoljno jezičnih vještina da prenese svoje osjećaje riječima, pa se može frustrirati i imati izljev bijesa. Može biti primamljivo iznijeti kolačić za hitne slučajeve, neku njegovu omiljenu hranu ili čak zdravu užinu kako biste pokušali spriječiti scenu. Međutim, to dugoročno može imati negativne posljedice.

Ono što dr. Fries kaže: "Upotrebljavanje hrane za smirivanje od rane dobi može pridonijeti razvoju pretilosti kod male djece. Mala bi djeca mogla početi povezivati hranu s emocijama umjesto vlastitim znakovima gladi i sitosti, što bi ih poticalo da jedu kad nisu gladni."

11. Zapamtite da ne postoji dijete "savršene veličine"

Ne pokušavajte prisiliti mršavije dijete da jede više ili uskratiti hranu težem djetetu u nastojanju da mu pomognete smršavjeti. Zabluda je da su teže bebe zdravije bebe.

Ono što dr. Fries kaže:"Bebe se rađaju s prirodnim instinktima da prepoznaju vlastitu glad i sitost. Poštivanje i reagiranje na glad i znakove sitosti Vašeg djeteta dovodi do zdravijih prehrambenih navika i rasta.''’

Mala devojcica namazana hranom
12. Naučite "čitati" svoje dijete

Izbjegavajte stavljanje previše hrane na tanjur Vašeg mališana. Ponudite mu malu porciju i obratite pažnju na njegove znakove koji Vam govore je li sit ili još uvijek gladan. Uvijek mu možete ponuditi još jednu malu porciju ako Vam pokaže da je još uvijek gladan.

Ono što dr. Fries kaže: "U dobi od 18 do 24 mjeseca, mala djeca mogu koristiti kombinaciju riječi (kao što su 'želim to' ili 'sve gotovo') i gesta (pokazivanje, dosezanje ili guranje hrane) kako bi Vas obavijestili kada su gladni i siti. Pazite na ove geste i izraze i slušajte što Vam govori kada je u pitanju njegov apetit."

13. Ostavite vremena svom djetetu da vježba žvakanje

Do sada je Vaš mališan vjerojatno prešao s grudastih pirea na sjeckanu obiteljsku hranu. I dalje ćete morati rezati hranu na komade veličine jednog zalogaja dok uči žvakati.

Ono što dr. Fries kaže:"Od rođenja do četvrte godine, dječja se usta udvostručuju u volumenu. Njihovi mišići za žvakanje postaju jači, omogućavajući bolju kontrolu hrane u ustima. Učenje žvakanja pomoću odgovarajućih tekstura ima mnoge učinke na njihovo cjelokupno iskustvo prehrane, od percepcije okusa, mirisa i teksture do osjećaja sitosti i prihvaćanja šireg raspona hrane.''’

Mama i beba prave testo
14. Učinite vrijeme obroka zabavnim!

Pokušajte uključiti svoje dijete u kuhanje - postoje mnogi zadaci kuhanja prikladni za dob u kojima mališani mogu pomoći, poput valjanja tijesta, otkidanja dijelova brokule sa stabljike, ribanja krumpira i izlijevanja sastojaka u zdjelu. Provjerite je li Vaše dijete cijelo vrijeme pod nadzorom u kuhinji. Vaše će se dijete veseliti obiteljskim obrocima koje je pomoglo pripremiti.

Izvori
Birch LL, Savage JS, Fisher JO. Right sizing prevention. Food portion size effects on children’s eating and weight. Appetite 2015; 88:11-16.
Black RE, Makrides M, Ong KK (eds): Complementary Feeding: Building the Foundations for a Healthy Life. 2017 Nestlé Nutr Inst Workshop Ser, vol 87, pp 153–165, (DOI: 10.1159/000448965)
Blissett J, Fogel A. Intrinsic and extrinsic influences on children’s acceptance of new foods. Physiol Behav 2013; 121:89–95.
Dattilo AM Programming long-term health: Effect of parent feeding approaches on long-term diet and eating patterns. In: Early nutrition and long-term health, mechanisms, consequences and opportunities. Ed., Saavedra and Dattilo, Elsevier, 2017: 471-95.
Edelson LR, Mokdad C, Martin N. Prompts to eat novel and familiar fruits and vegetables in families with 1-3 year-old children: Relationships with food acceptance and intake. Appetite 2016: 99:138-48.
Fogel A, Goh AT, Fries LR, et al. A description of an ‘obesogenic’ eating style that promotes higher energy intake and is associated with greater adiposity in 4.5 year-old children: Results from the GUSTO cohort. Physiol Behav 2017; 176:107-16.
Fogel A, Goh AT, Fries LR, et al. Faster eating rates are associated with higher energy intakes during an ad libitum meal, higher BMI and greater adiposity among 4.5-year-old children: results from the Growing Up in Singapore Towards Healthy Outcomes (GUSTO) cohort. Br J Nutr 2017; 117(7):1042-51.
Fogel A, Fries LR, McCrickerd K, et al. Oral processing behaviours that promote children’s energy intake are associated with parent-reported appetitive traits: Results from the GUSTO cohort. Appetite 2018:126:8-15.
Fries LR, Martin N, van der Horst K. Parent-child mealtime interactions associated with toddlers’ refusal of novel and familiar foods. Physiol Behav 2017; 176:93-100.
Le Reverend BJD, Edelson LR, Loret C. Anatomical, functional, physiological and behavioural aspects of the development of mastication in early childhood. Br J Nutr 2014, 111(3):403–14.
Perez-Escamilla R, Segura-Perez S, Lott M, on behalf of the RWJF HER Expert Panel on Best Practices for Promoting Healthy Nutrition, Feeding Patterns, and Weight Status for Infants and Toddlers from Birth to 24 Months. Feeding Guidelines for Infants and Young Toddlers: A Responsive Parenting Approach. Durham, NC: Healthy Eating Research, 2017. Available at: http://healthyeatingresearch.org
Rodgers RF, Paxton SJ, Massey R, et al. Maternal feeding practices predict weight gain and obesogenic eating behaviors in young children: a prospective study. Int J Behav Nutr Phys Act 2013; 10:24 http://www.ijbnpa.org/content/10/1/24
Russell CG, Haszard JJ, Taylor RW, et al. Parental feeding practices associated with children’s eating and weight: What are parents of toddlers and preschool children doing? Appetite 2018; 128:120-8.
Shloim N, Edelson LR, Martin N, et al. Parenting styles, feeding styles, feeding practices, and weight status in 4-12 year-old children: A systematic review of the literature. Front Psychol 2015; 6:1849. doi: 10.3389/fpsyg.2015.01849
Stifter CA, Moding KJ. Understanding and measuring parent use of food to soothe infant and toddler distress: A longitudinal study from 6 to 18 months of age. Appetite 2015; 95:188-96.
van der Horst K, Sleddens EFC. Parenting styles, feeding styles and food-related parenting practices in relation to toddlers’ eating styles: A cluster-analytic approach. PLoS ONE 2017; 12(5): https://doi.org/10.1371/journal.pone.0178149
Vollmer RL, Mobley AR. Parenting styles, feeding styles, and their influence on child obesogenic behaviors and body weight: a review. Appetite 2013; 71:232-41.
Woo Baidal JA, Morel K, Nichols K, et al. Sugar-sweetened beverage attitudes and consumption during the first 1000 days of life. Am J Public Health 2018; 108(12):1659-65. doi:10.2105/AJPH.2018.304691
Poslednji put revidirano: novembar, 2018