0 - 6 meseci
Članak
Dodajte ovu objavu u favorite

Da li je beba gladna? Kako uočiti znakove gladi kod novorođenčeta

Što se tiče hranjenja deteta, kako ćete znati kada početi, a kada prestati? Jednostavno – reći će Vam.

5 čitanje Dec. 22, 2023

Sve bebe instinktivno znaju kada su gladne i kada su site. I dok ćete u ranim danima možda propustiti nekoliko znakova da je spremna početi ili prestati da jede, neće Vam trebati dugo da lako prepoznate njene znakove.

Hoće li moje novorođenče plakati kad bude gladno?

U globalu se pretpostavlja da je plakanje kod novorođenčadi znak gladi. Ako je gladno i već je počelo da plače, to može biti kasni znak. Verovatno ti je davalo znakove da je gladno pre ove faze. Ako pričekate dok ne zaplače, može biti teže smiriti ga dovoljno da se učinkovito primi i počne da sisa.

Umesto toga, pripazite na ranije znakove da je Vaše novorođenče gladno. To uključuje:

  • oči koje se brzo kreću kada je u početku mirno i oprezno
  • željno sisanje ruke
  • ukorenjivanje okretanjem glave i otvaranjem usta
  • cmakanje usnama

Ako ne odgovorite na ove znakove gladi, verojatno će početi da se muči, a zatim i plače.

Znaci sitosti kod vrlo mladih beba uključuju:

  • nedostatak interesovanja za dalje hranjenje
  • kada napravi pauzu za podrigivanje, možda neće hteti da se vrati hranjenju
  • može postati mirna i opuštena, a često i da zaspi

 

Bebe plaču iz raznih razloga

Dok Vi i Vaše novorođenče provodite vreme zajedno, naučićete njegove znake gladi i sitosti i znati razliku između njegovog plača kad je gladno i kada je jednostavno previše umorno ili mu je potrebna promena pelena.

Ako ono ne pokazuje znake gladi, hranjenje nije najbolji prvi pristup koji bi ga umirio. Isprobajte druge smirujuće i umirujuće pristupe poput držanja, ljuljanja ili pevanja. Uskoro će Vam pokazati svoje znake gladi, a onda je vreme za hranjenje!

Neke bebe puno plaču tokom ranih sedmica i ne mogu se utešiti, bilo hranjenjem ili umirivanjem. Ako Vaša beba neutešno plače tri sata dnevno tri ili više dana u sedmici, to mogu biti kolike. Pitajte svog lekara za savet. Nema potrebe prestati sa dojenjem ako mislite da Vaše dete ima kolike. Zapravo, majčino mleko je najbolje za kolike bebe jer sadrži savršenu ravnotežu surutke (protein koji se lako vari), magnezijuma i laktoze za "srećna" creva. Možda ćete hteti da razmotrite i probiotik kao što je Lactobacillus reuteri, za koji je dokazano da smanjuje simptome kolika.

 

Verujte instinktima novorođenčeta (i svojima takođe)

Zašto je dopuštanje detetu da vodi glavnu reč tako važno? "Ako hranite svoju bebu kada signalizuje da je gladna i prestanete kada pokazuje znake sitosti, pružate brz odgovor na njene potrebe i podstičete njenu prirodnu sposobnost da oseti vlastiti nivo gladi", objašnjava dr Lisa Fries, doktor nauka, bihejvioralna naučnica u Centru za istraživanje kompanije Nestlé u Švajcarskoj. "To može pomoći u smanjenju verovatnoće da će Vaše dete postati gojazno ili neuhranjeno jer ono samo odlučuje koliko treba da jede. Ova rana ponašanja kod hranjenja važna su, ne samo u periodu perioda odojčeta, već i tokom detinjstva."

Zapravo, nedavna su istraživanja pokazala da tamo gde su roditelji pogrešno protumačili znake gladi, bebe su dobile znatno više na težini u periodu od 6 do 12 meseci od onih beba koje su majke hranile samo kad su bebe pokazivale znake gladi. To može biti posebno važno kod hranjenja uz pomoć flašice. Studije su otkrile da su bebe hranjene samo ispumpanim majčinim mlekom u flašici dobile više na težini od onih koje su bile direktno dojene. Možda je to zbog toga što su mame terale bebe da popiju flašice majčinog mleka do kraja kako nijedna ne bi propala, čak i ako one više ne pokazuju znake gladi. Druga studija sugerisala je da su mame koje su ohrabrivale svoje bebe da završe svoje flašice verovatno nastavile da teraju svoju decu da jedu u kasnijim godinama. Ove studije pružaju podršku važnosti razvoja dobrih navika mama i beba, rano u životu deteta.

Ako su bebe pod pritiskom da jedu, verovatnije je da će biti izbirljivije tokom jela dok odrastaju. To je samo još jedan razlog da sada pokažete svojoj malenoj bebi da poštujete i brinete se o njenoj gladi i znacima sitosti. Učite je zdravom ponašanju u ishrani koje može imati dugotrajne učinke na njen zdrav rast i razvoj!

 

Što ako se navike novorođenčeta u ishrani iznenada promene?

Glad Vaše bebe prilagođava se njenim potrebama. Dakle, iako možda postoje slučajevi kada se čini da Vaša beba jede puno više nego inače, to bi jednostavno moglo da znači da je počela naglo da raste i da joj treba dodatno gorivo.

 

Izvor
Black MM, Aboud FE. Responsive feeding is embedded in a theoretical framework of responsive parenting J Nutr 2011; 141(3):490–4.
DiSantis KI, Collins BN, Fisher JO et al. Do infants fed directly from the breast have improved appetite regulation and slower growth during early childhood compared with infants fed from a bottle? Int J Behav Nutr Phys Act. 2011; 8:89. doi: 10.1186/1479-5868-8-89.
Li R, Fein SB, Grummer-Strawn LM. Do infants fed from bottles lack self-regulation of milk intake compared with directly breastfed infants. Pediatrics 2010; 125(6):e1386–93.
Li R, Fein SB, Grummer-Strawn LM. Association of breastfeeding intensity and bottle-emptying behaviors at early infancy with infants’ risk for excess weight at late infancy. Pediatrics 2008; 122 Suppl 2:S77–84.
Li R, Scanlon KS, May A et al. Bottle-feeding practices during early infancy and eating behaviors at 6 years of age. Pediatrics 2014; 134 Suppl 1:S70–7.
McNally J, Hugh-Jones S, Caton S et al. Communicating hunger and satiation in the first 2 years of life: a systematic review. Matern Child Nutr 2015; 12(2):205-28.
World Health Organization Infant and young child feeding for health professionals. 2009.
https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrit… (Accessed December 29 2016)
Posljednji put revidirano: siječanj, 2017.