18 - 24 meseci
Članak
Dodajte ovu objavu u favorite

10 ključnih zdravih navika za razvoj Vaše bebe

Tokom prvih 1000 dana Vaše bebe Vi ste podstakli puno zdravih navika, stoga nemojte sada spuštati gard! Evo 10 zdravih navika koje bi trebalo praktikovati i u buduće.

10 čitanje Dec. 22, 2023
Mrežna slika bebe i mame kako jedu zdravo

Neke od ovih navika su nastale kada je Vaše dete bilo novorođenče (poput stavljanja bebe na stomak ili česta noćna hranjenja) i možda više ne čine deo Vaše svakodne rutine. Za druge navike će Vam možda biti potrebno malo više vežbanja sa svojim detetom u uzrastu od 18 do 24 meseca. A, ako razmišljate (ili čekate) još jednu bebu, sve ove zdrave navike Vam mogu poslužiti da obnovite gradivo.

Mama doji svoju bebu
  1. Dojite svoju bebu
    Majčino mleko je bebina prva superhrana. Ono je potpuna hrana koja se menja kako bi odgovorila na rast i razvoj bebe, pružajući joj svu energiju i hranljive sastojke koji su joj potrebni u prvih šest meseci života. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, isključivo dojenje u prvih šest meseci je najbolji način hranjenja bebe i trebalo bi se nastaviti sa dojenjem, uz dodatu hranu, sve do druge godine pa i duže.
    Samo tako nastavite: Osim što je to vreme za poseban način povezivanja sa bebom, nastavak dojenja promoviše zdrav rast. Ono štiti bebu od čestih dečijih bolesti i može doneti dugoročne zdravstvene koristi, poput smanjenja rizika da Vaše dete bude prekomerne težine u starijem dobu. Nema razloga prestajati sa dojenjem ukoliko Vam to oboma odgovara – nastavite da ubirate plodove sve dok Vam se to čini ispravnim.
Srećna beba na stomaku
  1. Pobrinite se da fizička aktivnost bude deo njene dnevne rutine
    Učenje bebe da bude fizički aktivna kreće skoro čim se ona rodi! Krenite sa stavljanjem bebe na stomak na nekoliko minuta - kada će ona ležati na stomak i podizati svoju glavu - a to povećajte na jedan sat dnevno (razbijeno na nekoliko kraćih perioda) do bebinog drugog meseca. Neke države imaju smernice koje ukazuju na to koliko bi aktivnosti bebe i deca trebalo da imaju. Do šestog meseca, to je najmanje 90 minuta dnevne aktivnosti, i ta aktivnost može uključivati igre sedenja koje jačaju bebine mišiće trbuha, poput taši-taši-tanana , ili vežbe koje jačaju mišiće nogu, poput cupkanja u krilu. U periodu između prve i druge godine, aktivnost bi trebalo da traje do tri sata svakog dana. Ona bi trebalo da sadrži strukturalnu igru, koju predvodi odrasla osoba, i nestrukturalnu igru, kada Vaše dete može slobodno da se igra.
    Samo tako nastavite: Ohrabrivanje deteta da se uključi u fizičku aktivnost svakog dana pomaže njegovom jačanju i razvoju njegovih motoričkih veština, kao i uvođenju zdravih navika koje mogu trajati za života.
Pospana beba
  1. Pomozite bebi da dobije dovoljna sna
    Noćna buđenja su normalna za novorođene bebe jer one imaju male stomake i potrebno im je stalno hranjenje. Smernice koje se odnose na novorođene bebe preporučuju od 14 do 17 sati ukupnog sna (uključujući i dremke) svakog dana. Do svog trećeg meseca, puno beba bi moglo da spava pet sati bez prekida. Za bebe starosti od 4 do 11 meseci savetuje se od 12 do 15 sati ukupnog sna dnevno, a do svog ,,polurođendana’’ neke bebe mogu biti sposobne da prespavaju noć. Stavljanje bebe u krevet kada je pospana, ali i dalje budna, može joj pomoći da nauči kako da zaspi samostalno dok je još beba.
    Samo tako nastavite: Adekvatna količina sna je potrebna za zdrav rast i razvoj. Smernice preporučuju da deca starosti od 1 do 2 godine ukupno spavaju od 11 do 14 sati svakog dana. Podsticanje ,,dobrih navika spavanja’’, poput redovnog i ranog odlaska u krevet i nepromenljiva noćna rutina – na primer, kupanje, pižame, pranje zuba i priča – u ranom dečijem dobu, može voditi ka boljim navikama spavanja tokom detinjstva.
Beba jede kašikom
  1. Uvedite pravu hranu u pravo vreme
    Oko svog šestog meseca, Vašoj bebi će biti potrebni neki dodatni hranljivi sastojci, pored onih iz majčinog mleka. Ukoliko joj date da proba različito povrće i voće tokom prvih nekoliko nedelja uvođenja čvrste hrane, nudite joj to u kašastom obliku sve do devetog ili desetog meseca, šanse su veće da će beba to voće i povrće prihvatiti u budućnosti.
    Samo tako nastavite: Posluživanje raznovrsne hrane, ukusa i tekstura će pomoći u oblikovanju ukusa Vašeg mališana u starijem dobu. Kako se on postepeno kreće ka porodičnoj hrani koju i Vi jedete, ovo je prilika za celu porodicu da zajedno uživa u avanturi zdrave ishrane.
Pranje jabuka
  1. Pripremite hranu na bezbedan način
    Vaša beba ima manje razvijen imuni sistem od Vas, stoga su i veće šanse da se ona inficira hemikalijama ili bakterijama. Zato je važno da dodatno povedete računa kada pripremate, skladištite i podgrevate hranu za svog mališana. Ukoliko kupujete u prodavnici, pročitajte listu sastojaka kako biste se uverili da je hrana odgovarajuća za uzrast Vaše bebe, i ne zaboravite da proverite rok upotrebe.
    Samo tako nastavite: Poštovanjem osnovnih higijenskih pravila, poput pranja ruku pre pripreme hrane i nakon dodirivanja sirovog mesa, daćete dobar primer svom detetu kada poraste i pomoći ćete u zaštiti cele porodice od bolesti. Nastavite da proveravate etikete na namirnicama kako biste se pobrinuli da je hrana koju nudite što hranljivija.
Beba pije vodu od čaše
  1. Ne zaboravite vodu
    Kada Vaša beba bude između 6 i 8 meseci stara, možete krenuti da uvodite čašu. Ponudite joj malu čašu vode u vreme obroka i užina kako biste joj pomogli da nauči kako da pije iz čaše. Ne zaboravite da ponudite osvežavajuću vodu tokom i nakon igre kako Vaše dete postaje sve aktivnije.
    Samo tako nastavite: U malom stomaku Vašeg mališana nema mesta za napitke zaslađene šećerom – oni povećavaju rizik od pojave karijesa kao i šanse da Vaše dete pati od prekomerne težine u starijem dobu. Time što sada učite bebu da zavoli vodu, uvećavate šanse da će ona birati vodu u budućnosti. Budite dobar uzor i pijte vodu uz svaki obrok i ona će verovatno činiti isto što i Vi.
Beba namazana hranom
  1. Podstičite zdrave užine
    Stomak Vaše bebe je mali, pa će ona morati da jede češće nego Vi. Često nuđenje je ključno – obično su to tri glavna obroka i dve užine ili ,,mini obroka’’ dnevno. Kako se beba približava svom drugom rođendanu, tri obroka i jedna užina joj mogu biti dovoljno. U bebinom jelovniku nema mesta visoko kaloričnoj hrani i hrani sa niskim sadržajem hranljivih materija. Svaki zalogaj je bitan, pa počnite da razmišljate o užinama kao o zdravim osnovnim namirnicama.
    Samo tako nastavite: Kada Vaše dete postane predškolac, ono će verovatno i dalje biti super aktivno i puno energije! Nastavite da tretirate ,,mini obroke’’ kao priliku da mu pružite zdravu hranu iz svih pet grupa - voća, povrća, proteina, žitarica, i mlečnih proizvoda - za izbalansiranu ishranu.
Beba jede dok mama gleda
  1. Praktikujte odgovorno hranjenje
    Odgovorno hranjenje se odnosi na to kako nudite hranu kao i na to šta nudite. To znači da treba nuditi raznovrsnu zdravu hranu u vreme obroka i užina, a dozvoliti bebi da odluči sta i koliko će od ove hrane želeti da pojede. Pratite znakove gladi ili sitosti - na primer, hvatanje ili okretanje glave od hrane kod odojčeta, a reči i gestove kod malog deteta. Obroci bi trebalo da budu zabavni i društveni događaji za celu porodicu, bez pritiska ili preteranog ohrabrivanja.
    Samo tako nastavite: Kako Vaše dete postaje bolje u komuniciranju, ono će biti sposobno da Vam kaže kada mu je dovoljno ili kada želi još hrane. Poštovanje znakova gladi i sitosti kod deteta je vrlo važno za uspostavljanje zdravih navika u ishrani za ceo život.
Zdrava hrana
  1. Pazite na bilo kakve praznine ili preterivanja u ishrani
    Kako Vaše dete jede više hrane, a pije manje mleka u poređenju sa vremenom kada je bilo odojče, njemu može nedostajati neki od ključnih hranljivih sastojaka. Svaki zalogaj je važan, posebno kada je dete mlado, stoga se postarajte da svaki obrok koji ponudite bude pun hranljivih sastojaka.
    Samo tako nastavite: Pružanjem zdrave, izbalansirane ishrane svom detetu danas, Vi mu pomažete da postavi temelje svojih budućih navika u ishrani. U najmanju ruku, ovo znači nuđenje hrane iz svake grupe namirnica, uključujući voće i povrće, hranu bogatu zdravim mastima, gvožđem i vitaminom D, kao i hranu bez dodatka soli I šećera.
Mama jede i drzhi bebu
  1. Postarajte se da i Vaša ishrana bude bogata hranljivim sastojcima
    Za samo pet dana dojenja, možete sagoreti isti broj kalorija kao da ste pretrčali maraton! Zato je važno da jedete izbalansiranu hranu bogatu hranljivim sastojcima, sa oko 400 dodatnih kalorija u odnosu na to koliko obično konzumirate. Dok krećete da uvodite dopunsku hranu svojoj bebi a zatim i porodičnu hranu svom mališanu, postarajte se da uključite hranu iz svih pet grupa namirnica - voća, povrća, proteinske hrane, žitarica i mlečnih proizvoda - u svoju sopstvenu ishranu i pijete dosta vode. Stvaranjem navike konzumiranja zdrave hrane ćete postati pozitivan uzor i podstaći ćete svog mališana da čini isto.
    Samo tako nastavite: Razmišljate o drugoj bebi? Ishrana bogata hranljivim materijama je jednako važna u trudnoći. Pored ključnih vitamina i minerala koje dobijate iz hrane, možda biste želeli da uzmete i neki supplement koji će Vam pružiti 400mcg folne kiseline. Ona pomaže u smanjenju rizika od ozbiljnih urođenih mana i neophodna je u ranoj trudnoći - pre nego što možda i znate da ste trudni.

 

Izvori
American Academy of Pediatrics. Back to sleep, tummy to play. 2011
Black MM, Aboud FE. Responsive feeding is embedded in a theoretical framework of responsive parenting. J Nutr 2011; 141(3): 490-4.
Coulthard H, Harris G, Emmett P. Delayed introduction of lumpy foods to children during the complementary feeding period affects child’s food acceptance and feeding at 7 years of age. Matern Child Nutr 2009; 5(1)75-85.
Dattilo AM Programming long-term health: Effect of parent feeding approaches on long-term diet and eating patterns. In: Early nutrition and long- term health, mechanisms, consequences and opportunities. Ed., Saavedra and Dattilo, Elsevier, 2017: 471-95.
Duyff, RL (2017). Academy of Nutrition and Dietetics. Complete food and nutrition guide (5th ed.). Boston, MA: Houghton Mifflin Harcourt.
Grimm KA, Kim SA, Yaroch AL et al. Fruit and vegetable intake during infancy and early childhood. Pediatrics 2014; 134 Suppl 1:S63-9. doi: 10.1542/peds.2014-0646K.
Hirshkowitz M, Whiton K, Albert SM, et al. National Sleep Foundation’s sleep time duration recommendations: methodology and results summary. Sleep Health 2015; 1(1):40-43.
Institute of Medicine Food & Nutrition Board 2006. Dietary Reference Intake: The Essential Guide to Nutrient Requirements. In: Otten, J.J., Hellwig, J.P. & Meyers, L.D. (eds.). Washington, D.C.: National Academy of Sciences.
Jequier E, Constant F. Water as an essential nutrient: the physiological basis of hydration. Eur J Clin Nutr 2010; 64(2):115-23.
Mindell JA, Williamson AA. Benefits of a bedtime routine in young children: Sleep, development, and beyond. Sleep Med Rev 2018; 40:93-108.
Nicklaus S. Complementary feeding strategies to facilitate acceptance of fruits and vegetables: A narrative review of the literature. Int J Environ Res Public Health 2016; 13(11): 1160; doi: 10.3390/ijerph13111160.
Okely AD, Ghersi D, Hesketh KD, et al. A collaborative approach to adopting/adapting guidelines – The Australian 24-hour movement guidelines for the early years (birth to 5 years): an integration of physical activity, sedentary behavior, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Supple 5):869. doi: 10.1186/s12889-017-4867-6.
Pan L, Li R, Park, S et al. A longitudinal analysis of sugar-sweetened beverage intake in infancy and obesity at 6 years. Pediatrics 2014; 134(Suppl 1): S29-35.
Park S, Lin M, Onufrak S, et al. Association of sugar-sweetened beverage intake during infancy with dental caries in 6-year-olds. Clin Nutr Res 2015; 4(1):9-17.
Perez-Escamilla R, Segura-Perez S, Lott M, on behalf of the RWJF HER Expert Panel on Best Practices for Promoting Healthy Nutrition, Feeding Patterns, and Weight Status for Infants and Toddlers from Birth to 24 Months. Feeding Guidelines for Infants and Young Toddlers: A Responsive Parenting Approach. Durham, NC: Healthy Eating Research, 2017. Available at: http://healthyeatingresearch.org
Shelov SP & Altmann TR (Eds.). (2009). American Academy of Pediatrics. The complete and authoritative guide Caring for your baby and young child birth to age 5 (5th ed.). USA: Bantam Books.
Society of Health and Physical Educators (SHAPE). Active start: A statement of physical activity guidelines for children from birth to age 5. 2nd ed. Reston, VA: SHAPE America; 2009. Available at: https://www.shapeamerica.org/standards/guidelines/activestart.aspx (Accessed April 11 2018)
Tremblay MS, Chaput J, Adamo KB, et al. Canadian 24-hour Movement Guidelines for the Early Years (0-4 years): An integration of physical activity, sedentary behaviour, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Suppl 5):874 doi 10.1186/s12889-017-4859-6.
World Health Organization. Infant and young child feeding: Model chapter for textbooks for medical students and allied health professionals. Geneva, World Health Organization, 2009.
https://www.fsis.usda.gov/wps/portal/fsis/topics/food-safety-education/…- answers/food-safety-fact-sheets/safe-food-handling/leftovers-and-food-safety (Accessed December 5 2018)
Poslednji put revidirano: novembar, 2018