Ukoliko vi ili neki član domaćinstva pokazujete simptome COVID – 19 ili ste imali kontakt sa nekim kome je potvrđeno prisustvo COVID – 19, obavezno potražite medicinsku pomoć. SZO savetuje jasan protokol kako da se smanji rizik prenošenja infekcije. Ukol
Briga o bolesnom detetu zna da bude izazov i u najboljim okolnostima. Normalno je u trenutnoj situaciji biti delimično zabrinut i ukoliko dete pokaže bilo koje simptome bolesti, neophodno je potražiti medicinsku pomoć.
Ukoliko neko od vaše dece ima simptome COVID – 19, ili je imalo kontakt sa obolelim od COVID – 19, ili testiranima na COVID – 19, a koji su upućeni na kućno lečenje, neophodno je da se poštuje protokol izolacije izdat od strane zdravstvenih radnika i SZO. Ovo uglavnom podrazumeva ostanak kod kuće i ograničavanje kontakta između njih i drugih članova domaćinstva, osim određenog negovatelja. Preporučljivo je da oni imaju posebnu sobu koja je dobro provetrena, dalje od ostale dece, uz održavanje higijene ruku i respiratornog trakta. Dok starija deca koja su bolesna mogu da nose masku kako bi sprečila širenje infekcije. To nije preporučljivo za odojčad, jer kod njih maske mogu da budu slabo propusne za vazduh, mogu da budu neugodne, ili čak da predstavljaju opasnost ukoliko dete nije pod nadzorom. Ukoliko vam zdravstveni radnik preporuči masku, uverite se da je na pravilan način koristite i odlažete. SZO za inficiranu decu, takođe preporučuje upotrebu zasebne posteljine i pribora za jelo, koji se ne dele sa ostalim članovima domaćinstva i koji se nakon upotrebe čiste. Važno je da se pomogne celoj porodici koja se bori sa ovim virusom i zbog toga predstavljamo nekoliko korisnih saveta SZO, kako bi porodica prebrodila ovo stresno vreme. Razgovarajte sa svojim lekarom ili savetnikom ukoliko se osećate preopterećeno.
Pridružite se klubu
Još uvek niste pronašli ono što tražite?