18 - 24 meseci
Članak
Dodajte ovu objavu u favorite

Planer aktivnosti za bebe od 18-24 meseca

Možete li da verujete da Vaš mališan ima skoro dve godine? Vaše dete se sada neprekidno menja i verovatno već ima neke omiljene igre. Kako se bliži njegov drugi rođendan, primetićete kako nivo njegovih veština raste, od koordinacije pokreta do iskazivanja svojih želja – a može doći i do eksplozije govora!

5 čitanje Dec. 22, 2023
Budite uzor

Za zdravlje Vašeg deteta je važno da je redovno aktivno. Fizička igra zaokupljuje tela koja su u fazi rasta i male glave izlaže izazovima. Nastavite da budete dobar uzor tako što ćete biti što aktivniji. Neka Vas vidi kako šetate,plešete i uključujete se u igru na igralištu, umesto da sedite na kauču, gledate televiziju ili zurite u svoj mobilni telefon. Zapamtite da će dete želeti da radi ono što vidi da Vi radite.

Kombinujte igre

Neke igre će pomoći razvoju njegove fine motorike jer će uključivati korišćenje sitnih mišića u njegovom telu, poput onih u prstićima na rukama. Aktivnosti poput plesa, skakanja i trčanja do omiljene igračke uključuju celokupno telo pa će pomoći razvoju krupnih motoričkih veština.

Uključite i strukturiranu i nestrukturiranu igru svakoga dana. Jedan od načina da zadovoljite potrebu za strukuriranom igrom je da zajedno budete aktivni napolju gde ima dovoljno prostora za kretanje. Ukoliko to dozvole vremenski uslovi, možete otići do lokalnog igrališta, prošetati parkom ili posetiti prirodnjački centar. Evo još pet ideja za zabavne igrice koje možete igrati zajedno i time ispuniti cilj dnevne fizičke aktivnosti u trajanju od jednog do tri sata…

Ilustracija deteta koja se igra sa papirnim avionom

Šta? Preklopi i neka poleti

Kako? Napravite zajedno papirni avion i ohrabrite ga da trči i uhvati ga. Ako možete, izađite napolje na veliki otvoren prostor kako biste imali puno mesta za trčanje unaokolo. Dozvolite i njemu da pokuša da ga baci (možda će mu biti potrebna pomoć oko putanje!) a onda trčite za njim i pokažite mu koliko je igra zabavna.

Zašto? Trčanje unaokolo uključuje pokretanje celog tela i pomoći će izgradnji mišićne snage u nogama. Takođe, ova igra će ga zasigurno nateriati da nagađa gde će vetar odneti avion!

Ilustracija deteta koje se igra sa kockama

Šta? Izgradi

Kako? Ohrabrite svog mališana da napravi toranj od mekih kocki a onda ih ponovo sruši.

Zašto? Ova igra će pomoći razvoju veština ruku i prstiju na rukama. Ovo je dobar primer nestrukturirane igre gde dete može stvoriti šta želi i naučiti kako stvari funksionišu. Ova igra će takođe zaokupiti njegove ruke a njegov mozak izložiti izazovu.

Deca koja se igraju žmurke

Šta? Žmurke

Kako? Pronađite mesto gde ćete se sakriti dok Vaš mališan broji a zatim se zamenite tako da se on krije. Umesto toga, možete sakriti igračku kako bi je dete pronašlo. Smenjujte se i pokažite mu koliko uživate u igri i u tome što ste zajedno aktivni.

Zašto? Do 18 ili 24. meseca, Vaše dete će verovatno razumeti koncept ,,žmurki’’. Ukoliko sakrijete igračku ispod poklopca, na primer, ono će znati da je potraži. Ukoliko vremenske prilike dozvoljavaju igru napolje, žmurke su prilika za dete da razvije krupne motoričke veštine dok trčkara unaokolo. Ovo je strukturalna igra u kojoj deca slede pravila a odrasla osoba ih usmerava, i dobro je uključiti ovu vrstu igre kako biste zadovoljili cilj dnevne aktivnosti u periodu od jednog do tri sata. Ova igra je takođe šansa da dete naučite novim rečima vezanim za stvari koje otkriva ili primećuje napolju.

Ilustracija dečije igre

Šta? Unutrašnji krug

Kako? Postavite hulahop obruč na zemlju, ili postavite vijaču za preskakanje u oblik kruga, i razbacajte unaokolo nekoliko loptica različitih veličina. Ohrabrite svoje dete da skupi loptice i stavi ih unutar kruga. Nakon što je dete malo provežbalo, pridružite mu se i proverite ko može brže!

Zašto? Izazovite svoje dete da se brzo kreće i pokreće celo telo dok se savija da dohvati i sputi loptice, i trči napred nazad. Ova igra pomaže vežbanju krupne i fine motorike.

Ilustracija igre mame i deteta

Šta? Udarac!

Kako? Postavite prazne flaše od vode poput čunjeva i pokažite svom detetu kako da zakotrlja loptu kako bi ih oborilo. Hvalite svoje dete ukoliko obori makar jednu flašu kako biste pojačali cilj igre.

Zašto? Aktivira krupnu motoriku kao i koordinaciju ruku i očiju. Setite se da ste Vi uzor svom detetu i da je veća verovatnoća da će se ono pridružiti i igrati ukoliko vidi da se Vi zabavljate. Ono će takođe naučiti odnos između ,,uslova i posledice’’, kako da se smenjuje u igri i slavi pobedu!

Kontrolna lista za bezbednost na igralištu
  • Uvek držite svoje dete na oku i pažljivo ga nadgledajte na igralištu.
  • Tražite opremu koja odgovara uzrastu deteta.
  • Birajte ljuljaške sa naslonom tako da dete ne može da padne.
  • Idealno je da izaberete igralište sa mekom podlogom u slučaju pada.
  • Budite pažljivi sa metalnom opremom koja može biti vrela tokom letnjih meseci.
  • Podsetite svoje dete da se penje po stepenicama od tobogana umesto po samom toboganu.

 

Izvori
https://pathways.org/growth-development/toddler/games/ (Accessed December 5 2018)
Okely AD, Ghersi D, Hesketh KD, et al. A collaborative approach to adopting/adapting guidelines – The Australian 24-hour movement guidelines for the early years (birth to 5 years): an integration of physical activity, sedentary behavior, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Supple 5):869. doi: 10.1186/s12889-017-4867-6.
Shelov SP & Altmann TR (Eds.). (2009). American Academy of Pediatrics. The complete and authoritative guide Caring for your baby and young child birth to age 5 (5th ed.). USA: Bantam Books.
Society of Health and Physical Educators (SHAPE). Active start: A statement of physical activity guidelines for children from birth to age 5. 2nd ed. Reston, VA: SHAPE America; 2009. Available at: https://www.shapeamerica.org/standards/guidelines/activestart.aspx (Accessed December 5 2018)
Tremblay MS, Chaput J, Adamo KB, et al. Canadian 24-hour Movement Guidelines for the Early Years (0-4 years): An integration of physical activity, sedentary behaviour, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Suppl 5):874 doi 10.1186/s12889-017-4859-6.
https://pathways.org/growth-development/toddler/milestones/ (Accessed December 5 2018)
https://pathways.org/topics-of-development/play/(Accessed December 5 2018)
https://pathways.org/watch/parents-guide-structured-vs-unstructured-pla…(Accessed December 5 2018)
https://pathways.org/baby-milestones-calendar/(Accessed December 5 2018)
Poslednji put revidirano: septembar, 2018